Jak se rodí mladí komunisti? Jednoduše, komunismus neberou jako hrozbu

Komunismus

Narodil jsem se v roce 1980, v komunismu. Jsem tudíž jedno z Husákových dětí a velmi dobře si pamatuji některé detaily, jež se týkaly mého dětství. Ano, fronty na banány, minimum zboží v obchodech a ruské vlajky. Ano, byl jsem dítě, které toho moc nevědělo, nicméně od prarodičů jsem poslouchal řeči o znárodňování, vraždách, politických procesech a jiných zvěrstvech, kterých byli komunisti v minulosti schopní. Později jsem si toho dost přečetl, abych zjistil, že komunismus už nikdy nechci zažít. Mladí komunisté, kteří se nyní rekrutují, to mají nepochybně jinak.

Narození do západní společnosti

Spousta mladých lidí, kterým je dnes něco přes dvacet let, se narodili do úplně jiné doby. Do kapitalismu, který je doslova protkaný Amerikou a jejími výdobytky. Na všechno si lze velmi rychle zvyknout. Konzumní společnost člověka pohltí a v podstatě ho drží a nepustí. Ano, jako děti si tito lidé mohli poslechnout to, jak se tady žilo, nicméně pokud byste se mnohých zeptali, jaký je rozdíl mezi plánovanou a tržní ekonomikou, nejspíše se odpovědi nedočkáte.

Amerika jako hrozba?

Z historického kontextu víme, že Amerika dokázala vydělat na kdejaké válce. Nyní je zapletená v podstatě do dvou a otázkou zůstává, zdali z některého z konfliktů něco vytěží. Tito mladí lidé často berou jako hrozbu právě Ameriku. Ve školách se učí angličtina, ruština pouze někde, a to okrajově. V dnešní době agresivního válečného Ruska se moc divit nelze, přesto tito mladí lidé nemají o komunismu páru.

Kdo by jim to ostatně řekl?

V dějepisu je učiva tolik, že se často bere spíše pravěk a středověk. Historický kontext komunismu mladým lidem nebývá vysvětlen. Minimální Farmu zvířat od George Orwella by měl vidět každý. Pokud jdou k prarodičům, mnohdy slyší, že za komunismu bylo líp. Proč by tomu nemohli uvěřit. Pokud se tedy vylíhnou mladí komunisté, kteří si myslí, že bylo líp, je třeba jim velmi rychle vysvětlit, že nikoli. Jednoduché to ale nebude.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.theguardian.com/international, http://www.ksm.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.