Stáčení tachometrů na českém trhu s auty: 1 z 9 má stočené kilometry

Web Carvertical.com přišel s průzkumem, který mapuje transparentnost trhů s ojetými automobily v Evropě. Z tohoto průzkumu vyplývá, že až 1 z 9 aut na našem trhu má stočené kilometry na tachometru. Jak je to možné?  A jak jsou na tom ostatní evropské země? Na to se dnes zaměříme!

Jak je na tom český trh

Jak se umístila Česká republika a její trh s ojetinami v celoevropském průzkumu? Index transparentnosti trhu odpovídá středu pomyslné tabulky. Nacházíme se mezi Slovenskem a Belgií. Trh s automobily je u nás více transparentnější než ve východní Evropě, západní Evropa je na tom však lépe. Z průzkumu vychází statistika, která udává, že 1 z 9 aut v Česku má stočené kilometry na tachometru. Průměrná hodnota stočení pak činí něco přes 45 tisíc kilometrů. U těchto případů tak může dojít k situaci, kdy kupující přeplácí vozidlo nebo bude mít problémy s plánováním jeho údržby. O se týče importovaných aut, těch je u nás více jak 50 %. 51,6 % je pak poškozených.

Východní Evropa

Jak bylo již zmíněno, východní Evropa je na tom s transparentností trhu s ojetinami nejhůře. Nejvíce riskantní je nákup vozidla v Lotyšsku, Litvě, na Ukrajině či v Rumunsku. Podvody jsou zde běžné, stočené kilometry a zamlčené problémy také. V Rumunsku je 19,6 % aut se stočenými tachometry, na Ukrajině 15,6 % a v Litvě 18,1 %. Místní trhy se také vyznačují tím, že je zde vysoký import západoevropských aut. Ta bývají poškozená a po opravách se prodávají. Právě kvůli tomu je ve východní Evropě vysoké procento poškozených aut. Lotyšsku a Rumunsku jejich podíl atakuje 60 %, na Ukrajině je jich 46 %.

Západní Evropa

Tato část Evropy je pak na tom s transparentností nejlépe. Střední Evropa je pak v pomyslném středu transparentnosti. Nejtransparentnější zemí je Velká Británie, ani tento trh není však prost jakýchkoli problémů. I zde, v Británii, bylo 14,5 % aut se stočenými kilometry, 21 % z nich jich bylo poškozeno. Na druhém místě v míře transparentnosti se umístilo Německo. 12,6 % stočených aut a 21,3 aut poškozených. Na dalším místě se umístila Itálie, který má nejnižší procento poškozených aut (16,6 %) a relativně nízké procento aut stočených (11 %).

Zdroj: Zpráva o Indexu transparentnosti trhu webu Carvertical.com dostupná na adrese https://www.carvertical.com/cz/transparency-index

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.