Srovnání: Růst cen elektřiny je v Česku třetí nejvyšší

Elektřina

Dle srovnání Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency) je Česko na třetím místě, pokud srovnáme zvyšování cen elektřiny ve sledovaných zemích. Kde rostou ceny nejvíce? A proč tomu tak v jednotlivých zemích je?

Skandinávie na prvních místech

Na prvních místech srovnání, které vychází z dat Mezinárodní energetické agentury, vyplývá, že nyní roste nejvyšším tempem cena elektřinycena elektřiny ve skandinávských zemích, konkrétně v Norsku a Finsku. Norsko je na první příčce, kdy tempo růstu je až zarážející. Norské ceny elektřiny rostou o 91 %. Ve Finsku je pak druhý nejvyšší růst, avšak již o poznání nižší, dělá zde 37 %. V Norsku je tradičně nízká cena elektřiny, zejména kvůli využívání vodních elektráren. Přesto nyní zažívá nejvyšší zdražování za posledních pět let. Tento jev je přičítán zejména nízké naplněnosti vodních nádrží elektráren. Norská vláda nyní pomáhá domácnostem tak, že jim pokrývá 80 % z té části ceny, která přesahuje 0,7 norských korun za kWh.

Česku ve srovnání patří bronz

Na třetím místě se umístilo Česko, jde tedy o třetí nejvyšší nárůst cen elektřiny ze sledovaných zemí. Tento růst nyní dělá 35 %. Zdejší ceny dle srovnání vzrostly z 9,41 pencí za kWh v roce 2016 na 12,69 pencí za kWh v minulém roce. Nutno tedy dodat, že míra zvýšení ceny je vyjádřením, stejně jako u všech dalších zemí, nárůstu z roku 2021 oproti roku 2016.

Kdo obsadil další místa?

Ve srovnání dále figuruje Dánsko na čtvrtém místě s 35% nárůstem a se stejným nárůstem také Spojení království. Šesté místo patří Řecku s růstem cen energií 31 % následované Nizozemskem s 29 %. Desítku pak uzavírají Francie (28 %), Polsko (23 %) a Irsko (20 %). Ve čtyřech sledovaných zemích však cena energie oproti roku 2016 klesala. Jde o Portugalsko, kde dělá pokles 2 %, Dále Maďarsko s poklesem 8 %, Korea s 11% poklesem a Turecko s 30% poklesem oproti roku 2016.

Zdroj: https://www.boxt.co.uk/boilers/guides/energy-crisis-surges, https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/energy-prices-data-explorer

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.