Nedaří se jen lemplům. Kalouskova slova nelze zobecňovat

Miroslav Kalousek

Doby, kdy byl Miroslav Kalousek ministrem financí, jsou už dávno pryč. Zejména mnozí senioři mu dodnes nemohou přijít na jméno. V současné době už pouze komentuje veřejné dění a jeho názory určitě nezůstávají bez povšimnutí. Nedávno byla hodně zajímavá jeho slova v rozhovoru pro Reflex. Něco pravdy na nich bylo, nicméně nelze je nijak zobecňovat. Fakt, že když se člověku nedaří, je líný lempl, rozhodně zobecňovat nelze.

Nedaří se vám? Můžete si za to sami

Jasně, systém nemůže být takový, že se musíte mít nutně stejně skvěle jako váš soused. Nejsme v komunismu, aby každý měl mít stejně a mít se dobře. Každý má tolik peněz, kolik si vydělá. Výdělek by se měl odvíjet od jeho schopností a pracovitosti. Každý máme ale odlišnou startovací čáru, pocházíme z jiného prostředí. Druhá věc je zasažení vnějších faktorů. Třeba ono zdražení energie může mnohé podnikání zlikvidovat, byť by byl člověk sebeschopnější.

Někteří lidé pracovat nebudou a svou neschopnost nepřiznají

Problém je v tom, že si skutečně nikdo nepřizná, že je neschopný a nedokáže peníze vydělat, potažmo spolehlivě pracovat. Ano, v tomto má bezesporu bývalý ministr financí pravdu. Na protivládních demonstracích nebo na pochodu k ČT byla spousta lidí, kteří prostě pracovat pořádně nikdy nebudou. Pokud ano, tak to za moc stát nebude. Lidí, již opravdu přišli o práci nebo podnikání vinou vnějších faktorů, pochodovala k ČT zřejmě jen hrstka. Sám organizátor demonstrací Ladislav Vrábel nechtěl poskytnout ani rozhovor. Jen si přál 10 minut mluvit živě. Neskutečné.  

Žijeme si skutečně jako prasata v žitě?

Když půjdete k nákupním centrům a zjistíte, kolik u nich stojí aut, pak je odpověď jasná. Většina lidí si u nás skutečně žije dobře. Nadáváme na to, že si nemůžeme dovolit nejnovější mobil nebo že dáme ostatním na Vánoce o dárek méně. V jiných částech světa se mají lidé mnohem hůř. Kdo by si ale nestěžoval, že? Na druhou stranu jsou tady skupiny lidí, jež jsou z hlediska výše peněz na živobytí značně ohrožené. Právě jim by se mělo pomoct, aby se tito lidé na trhu práce uchytili.

Sebrat odvahu a přestat se zadlužovat

Nepochybně krásná idea. Naplnit se ji ale dlouhodobě nedaří. Už vláda Andreje Babiše se chovala finančně nezodpovědně a dluh se zvýšil o 813 miliard. Nyní se ministr Stanjura a jeho kabinet podílí na tom, že se dluh bude 1,25 bilionu korun. Nárůst je tedy více než 50 %. To už je maximálně na pováženou. Kdo bude dluhy splácet? Naše děti a děti našich dětí? Každý rodič si raději vezme od pusy, aby ušetřil pro své děti.

Ať je Kalousek jakýkoli, v něčem má pravdu

Minimálně v tom, že bychom si měli na pokles životní úrovně zvyknout. Nikde se zřejmě v blízké budoucnosti nebudou mít lépe. Přesto by se ale stát měl chovat z hlediska zvyšování cen mnohem zodpovědněji. Energie ani paliva zrovna dvakrát v pořádku nebyly. A jít bychom v některých chybných krocích mohli i dál.

Zdroje info: Autor, https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/116195/kalousek-oproti-vetsine-planety-si-zijeme-jako-prasata-v-zite-kdyz-je-nekdo-liny-lempl-mel-by-si-to-priznat.html

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Budeme-se-snazit-dostat-do-CT-pohrozil-organizator-protivladni-demonstrace-718774

Miroslav Kalousek: Náhledové foto Miroslav Kalousek/ Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.