Srovnání evropských minimálních mezd

Euro bankovky

Minimální mzda a její navyšování bývá již několik let ožehavým každoročním tématem. Někteří chtějí nižší zvýše, jiní naopak razantnější. Dnes se na minimální mzdu podíváme v měřítku Evropské unie. Kde se v Evropě za minimální mzdu žije nejlépe? Pojďme tyto mzdy srovnat.

Srovnání vzhledem k paritě kupní síly

Je jasné že nominální hodnoty se v členských státech Evropské unie liší více, než když je porovnáváme v kontextu s paritou kupní síly. Pokud tedy porovnáváme minimální mzdy členských států EU, musíme se podívat na porovnání hodinové minimální mzdy právě v paritě kupní síly. To znamená, že nebereme v úvahu jen samotnou výši minimální mzdy, ale i to, kolik si za ní v dané zemi, lidé ji pobírající koupí. V západní Evropě zpravidla platí, že minimální mzda je nominálně vyšší, vyšší jsou však i ceny zboží a služeb.

Nominální výše minimální mzdy

Pokud se nejprve podíváme jen na samotnou výši minimální mzdy, pak je v EU alfou a omegou Lucembursko a Bulharsko. Lucemburská minimální mzda je totiž v EU nejvyšší a činí 12,38 eur na hodinu (cca 322 Kč za hodinu). Ta Bulharská je zase nejnižší a dělá 1,87 eur na hodinu (cca 48 Kč na hodinu). Na prvních stupních, co do nominální výše minimální mzdy, jsou ještě po Lucembursku Francie (10,15 eur/hod), Nizozemskou (10,14 eur/hod) a Irsko (9,80 eur/hod). Česká minimální mzda činící 87 Kč/hod je pak na 16. místě. Na nejnižších pozicích před Bulharskem je Lotyšsko (2,54 eur/hod) a Rumunsko (2,81 eur/hod).

Kolik si Evropané za minimální mzdu koupí

Pokud se však budeme bavit o hodinové měsíční minimální mzdě v paritě kupní síly, pak se nám pořadí mírně mění. Takto očištěné minimální hodinové mzdy lze také vyjádřit v eurech. Na prvním místě je opět Lucembursko s hodinovou sazbou očištěnou paritou kupní síly ve výši 9,03 eur. Dalšími státy jsou Francie, Nizozemsko, Německo a Belgie. Všechny s minimální mzdou v paritě kupní síly přes 8 eur. Naopak Česká republika patří do poslední skupiny států, jejichž minimální hodinová sazba (v paritě kupní síly) dělá méně než 5 eur na hodinu. U Čechů je to konkrétně 4,44 eur. Nejméně si za minimální mzdu koupí Lotyši (3,18 eur) a Bulhaři (3,41 eur).

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.