Euro bankovky

Srovnání evropských minimálních mezd

Minimální mzda a její navyšování bývá již několik let ožehavým každoročním tématem. Někteří chtějí nižší zvýše, jiní naopak razantnější. Dnes se na minimální mzdu podíváme v měřítku Evropské unie. Kde se v Evropě za minimální mzdu žije nejlépe? Pojďme tyto mzdy srovnat.

Srovnání vzhledem k paritě kupní síly

Je jasné že nominální hodnoty se v členských státech Evropské unie liší více, než když je porovnáváme v kontextu s paritou kupní síly. Pokud tedy porovnáváme minimální mzdy členských států EU, musíme se podívat na porovnání hodinové minimální mzdy právě v paritě kupní síly. To znamená, že nebereme v úvahu jen samotnou výši minimální mzdy, ale i to, kolik si za ní v dané zemi, lidé ji pobírající koupí. V západní Evropě zpravidla platí, že minimální mzda je nominálně vyšší, vyšší jsou však i ceny zboží a služeb.

Nominální výše minimální mzdy

Pokud se nejprve podíváme jen na samotnou výši minimální mzdy, pak je v EU alfou a omegou Lucembursko a Bulharsko. Lucemburská minimální mzda je totiž v EU nejvyšší a činí 12,38 eur na hodinu (cca 322 Kč za hodinu). Ta Bulharská je zase nejnižší a dělá 1,87 eur na hodinu (cca 48 Kč na hodinu). Na prvních stupních, co do nominální výše minimální mzdy, jsou ještě po Lucembursku Francie (10,15 eur/hod), Nizozemskou (10,14 eur/hod) a Irsko (9,80 eur/hod). Česká minimální mzda činící 87 Kč/hod je pak na 16. místě. Na nejnižších pozicích před Bulharskem je Lotyšsko (2,54 eur/hod) a Rumunsko (2,81 eur/hod).

Kolik si Evropané za minimální mzdu koupí

Pokud se však budeme bavit o hodinové měsíční minimální mzdě v paritě kupní síly, pak se nám pořadí mírně mění. Takto očištěné minimální hodinové mzdy lze také vyjádřit v eurech. Na prvním místě je opět Lucembursko s hodinovou sazbou očištěnou paritou kupní síly ve výši 9,03 eur. Dalšími státy jsou Francie, Nizozemsko, Německo a Belgie. Všechny s minimální mzdou v paritě kupní síly přes 8 eur. Naopak Česká republika patří do poslední skupiny států, jejichž minimální hodinová sazba (v paritě kupní síly) dělá méně než 5 eur na hodinu. U Čechů je to konkrétně 4,44 eur. Nejméně si za minimální mzdu koupí Lotyši (3,18 eur) a Bulhaři (3,41 eur).

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

4 komentáře

 1. Jan Odpovědět

  Dobrý den,
  očekával bych tabulku, která je v těchto případech přehlednější pro srovnaní, a pokud se u každého státu uvádí minimální mzda v eurech, tak bych to rád viděl i u ČR. Takhle musím znát kurz koruny vůči euru a používat kalkulačku, abych zjistil, kolik je vlastně minimální mzda v ČR v eurech.

  Děkuji

 2. Michaela Straková Odpovědět

  Euro je ohebné slovo, které se skloňuje podle vzoru město. Píšeme proto jedno euro, dvě eura, pět eur atd. Když v množném čísle použije tvar „euro“ anonymní laik v nějaké diskuzi pod článkem, tak budiž. Nečekala bych ale, že se taková chyba bude vyskytovat přímo v článcích na odborném serveru orientovaném na finance.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za poznámku, samozřejmě, po kolegovi jsem upravil. Jinak jsme hobby magazín, nikoli odborný plátek.
   Mějte se!

 3. RICHARD Odpovědět

  ABSOLUTNE NECHAPU SMYSL CLANKU KTERY JE POVRCHNI..KDYZ UZ CHCE NEKDO PSAT O MZDACH V EU..TAK AT POROVNA STAT OD STATU A NE JEDNA PANI POVIDALA A JEDNA SKUPINA ..DRUHA ATD. ABSOLUTNI NESMYSL BEZ ZNALOSTI…NEVIM KDE ALE VCERA JSEM CETL TAKY PODOBNOU HOVADINU, JAK JSOU SLOVACI NA TOM ZLE, NEBOT CESKE DOMACNOSTI MAJI VETSI RESERVY DIKY CESKE KORUNE….??? SAKRA PROC POROVNAVAJI SLOVENSKO (+EURO) KTERE BYLO VZDY CHUDSI A USPESNE DOHANI CESKY VYCHOD I EKONOMICKY A NEPOROVNAJI JAK BOHATI JSOU DIKY KORUNE CESI OPROTI EUREM ZAMORENYM CHUDAKUM NEMCUM NEBO RAKUSANUM, JEJICHZ EKONOMIKU EURO KOMPLETNE LIKVIDUJE, NEBOT SE VZDALO NEMECKO MARKY A AUSTRIA SILINKU….PROC SAKRA NEPISETE DUKLADNE A V CELEM KONTEXTU…VE SKOLE SE RIKALO: CELOU VETOU!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *