Obsílka s pruhem – každá barva něco znamená

Existuje mnoho oficiálních obsílek, které můžete do své schránky dostat. Vyznačují se zejména tím, že každá na sobě nese barevný pruh. Barva se však dle typu a charakteru obsílky liší. Jak poznat o co může jít ještě, než otevřete obálku podle barvy pruhu? Jaké barvy u obsílek existují? Na to se dnes podíváme.

Fialový pruh

Pokud dostanete obálku s fialovým pruhem, můžete si být jisti, že půjde o psaní ze skupiny takzvaného dluhového inkasa obyvatelstva. Nejčastěji se posílá do vlastních rukou a jde o upozornění, že někde máte nesplacené dluhy. V tomto psaní uvidíte jména či firmu věřitele a kontakt na něj. Pokud vám takový dopis přijde, můžete dluh ihned splatit na pobočce České pošty. Můžete se také dohodnout na splátkách. Přestože budete platit poplatek také České poště za vyřízení, který závisí na výši vašeho dluhu, je to pořád z hlediska nákladů na řízení nižší výdaj než u exekutora.

Červený pruh

Již jak napovídá křiklavá barva, jde o psaní, kterému byste měli věnovat pozornost. Jde totiž o nejdůležitější psaní, které se týkají zejména předvolání na policii, vzniklých závazků či upozornění ze správy sociálního zabezpečení. Převzít takové psaní může jen adresát, nelze využít ani institutu plné moci.

Zelený pruh

Tyto obálky používá veřejná správa a jde o záležitosti například soudních výzev, předvolání k soudními jednání, platební rozkazy či nařízení exekuce soudem. Nezřídka kdy se však může stát, že vám takovou obálku pošlou i z policii či katastru. Jde o psaní doporučené. Podepisujete převzetí a různé lhůty vyplývající z psaní se pak odvíjejí od okamžiku převzetí. Nepodaří-li se však několikrát obálku doručit, bude vhozena jen do schránky a po uplynutí 11. dne se považuje za doručenou.

Modrý pruh

Poslední popisovanou obálkou bude ta s modrým pruhem po straně. Modrá barva by ve vás však žádné obavy vzbuzovat neměla. Jde nejčastěji jen o psaní informativního charakteru. Jde o věci obecní, katastrální, finanční či jiné úřední, soudní či obsílky ze školy.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.