Google vyslyšel kritiku, médiím bude platit za obsah

01_google

A je to tady! To, po čem tak dlouho volali zástupci médií i mnozí (zejména evropští) politici, se již brzy stane skutečností. Americký gigant Google ustoupil tlaku, a v blízké budoucnosti začne platit vydavatelům mediálního obsahu za jeho využívání. Skrze novou službu Google News Showcase se některým vydavatelům dostane odměny za jejich obsah. Jedná se tak o průlom v dlouholetém sporu Googlu a předních vydavatelských domů.

Google News Showcase

Google News Showcase se stane službou, která nabídne uživatelům vysoce kvalitní obsah vybíraný i prezentovaný právě vybranými vydavateli obsahu. S těmi bude Google uzavírat v jednotlivých zemích smlouvy. V Německu jde např. o Der Spiegel nebo Die Zeit apod. Evropské vydavatelské sdružení European Publishers Council má sice k projektu jisté výhrady, stejně jako důvěru zatím příliš nevzbuzuje ani mezi francouzskými vydavateli, je ale zřejmé, že jde o velmi významný krok, který míří – alespoň z hlediska vydavatelů – tím správným směrem.

Projekt bude spuštěn právě v zemích, kde jsou spory nejvýznamější. Jedná se proto o země evropské (v první fázi kromě Německa např. Belgie, Velká Británie nebo Holandsko), Kanadu, Austrálii, Brazílii či Indii. Česká republika není do první fáze zahrnuta, pravděpodobně z důvodu očekávaného schvalování domácí legislativy na základě evropských směrnic. V blízké budoucnosti se však Google News Showcase bezpochyby ukáže ve všech zemích EU, Česko nevyjímaje.

02_google

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Miliarda pro vydavatele

Podle vyjádření svého ředitele Sundara Pichaie rozdělí Google (resp. jeho mateřská firma Alphabet) mezi své partnery asi miliardu dolarů (23 miliard korun). Jedná se o dostatečně velkou částku na to, aby bylo zřejmé, že Google konečně akceptuje stížnosti producentů obsahu a uznává, že je na místě se s nimi podělit o část svých zisků.

Jedná se o další významnou změnu, která nám naznačuje, jakým směrem se bude vyvíjet podoba internetu v následujích letech.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.