mateřská

Peněžitá pomoc v mateřství u druhého dítěte

Spousta žen ještě v době první rodičovské dovolené zatouží po druhém dítěti. Existuje několik možností, jak jí to může vyjít – může být těhotná v době, kdy už jí skončila rodičovská dovolená, nebo se stane, že se má dítě narodit ještě před vyčerpáním celkové částky rodičovského příspěvku. V ideálním případě se může stát, že se termín porodu naváže na konec rodičovského příspěvku, kdy už má maminka nárok na další peněžitou pomoc v mateřství.

Zaměstnání na dobu neurčitou a narození dítěte v době čerpání původního rodičovského příspěvku

Pokud měla žena před odchodem na první mateřskou dovolenou u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou a druhé dítě se má narodit ještě v době, kdy čerpá rodičovský příspěvek na první dítě, je to asi ten nejlepší případ z hlediska financí. V takovém případě jí totiž náleží peněžitá pomoc v mateřství i na druhé dítě – a to ve stejné výši jako u prvního dítěte. Navíc si může na začátku otěhotnění zažádat o zvýšení měsíční dávky rodičovského příspěvku a zkusit tak vybrat částku až do jejího vyčerpání.

Zaměstnání na dobu určitou a narození dítěte po uplynutí této doby

Jiná situace nastává, když má nastávající maminka smlouvu na dobu určitou. Druhé dítě se má narodit až po skončení pracovní smlouvy, ale ještě v době čerpání rodičovského příspěvku na prvního potomka. V takovém případě je nárok na druhou peněžitou pomoc v mateřství stanovena zákonem. Pokud je maminka v době začátku čerpání jejího čerpání zaměstnaná nebo ve lhůtě do 180 dní od skončení posledního zaměstnání, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Avšak pokud pracovní smlouva zanikla dříve, než tyto uvedené lhůty, pak po narození dítěte dojde ihned k čerpání rodičovského příspěvku.

Návrat do zaměstnání mezi jednotlivými dětmi

Pokud u prvního dítěte žena měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství a druhé dítě jí vychází až po dočerpání rodičovské dovolené, pak jí nezbývá, než se vrátit na určitou dobu do zaměstnání. V takovém případě má nastávající maminka nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Avšak její výše se počítá z příjmů za posledních 12 měsíců. Pokud ale žena nastupuje na peněžitou pomoc v mateřství do čtyř let věku předchozího dítěte, a vyšla by jí nižší částka než u prvního dítěte, bude brát stejnou částku jako u prvního dítěte.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

2 komentáře

  1. Jarek Odpovědět

    „Spousta žen ještě v době první rodičovské dovolené zatouží po druhém dítěti“

    No to bychom mohli říct i jinak. Například „Spousta žen si raději pořídí druhé dítě, než aby se musely vrátit do práce“ A já se jim ani nedivím. Kdo je doma pár let těžko se mu vrací na 12tky ranní/noční do fabriky k pásu.

  2. Andr Odpovědět

    Pokud měla žena před odchodem na první mateřskou dovolenou u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou a druhé dítě se má narodit ještě v době, kdy čerpá rodičovský příspěvek na první dítě, je to asi ten nejlepší případ z hlediska financí.

    Pokud uz necerpam rodicovsky prispevek ale stale budu pri narozeni druheho na rodicovske dovolene do tri let veku ditete tak je to to same jako priklad z clanku vyse? Nekdy mam pocit ze se lidem pletou pojmy cerpani rodicovskeho prispevku od socialky a cerpani rodicovske dovolene u zanestnavatele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *