Daně

Nezaměstnanost opět klesla

Míra nezaměstnanosti v České republice opět klesla. hovoří o tom aspoň čerstvá data Úřadu práce z března tohoto roku. Dnes se budeme věnovat této aktuální informaci a také se podíváme, jak náš pracovní trh vlastně funguje. Pojďme tedy na to!

Nejnižší za 22 let.

Informace Úřadu práce hovoří jasně. V březnu 2019 opět klesla míra nezaměstnanosti v naší zemi. Konkrétně byl pokles v absolutních číslech 14 tisíc méně uchazečů o práci než v předchozím měsíci. Míra nezaměstnanosti tak nyní činí 3 %, což je nejnižší hodnota od roku 1997, co se březnových čísel týče. Minulý rok v březnu byla nezaměstnanost 3,5 % a v únoru 2019 činila 3,2 %. Český trh s pracovní silou je však specifický a lze na něm sledovat odlišnosti od zahraničních trhů práce. Tak například obyvatelé naší země dávají přednost delším typům úvazků než těm kratším. Jazyková dovednost je pak u nás ve srovnání s evropskými státy nadprůměrná. Hovoří o to alespoň šetření Českého statistického úřadu.

Jazyková vybavenost Čechů

Český statistický úřad provedl rozsáhlé šetření. Dle něj si Češi důležitost jazykových dovedností uvědomují. Více než třetina lidí tak umí dva a více cizích jazyků. Ve srovnání s ostatními evropskými státy jsme tak na tom nadprůměrně dobře. Celoevropským průměrem je totiž hodnota asi okolo 30%. Horší situace v tomto ohledu panuje například v Rumunsku, zde ovládá dva a více jazyky asi jen 10% lidí. Nejlepší jazykové dovednosti pak mají Lucemburčané. Z nich totiž 80 % ovládá dva a víc jazyků.

Ženy více podnikají i studují VŠ

Ta samá studie hovoří také o tom, že více že se vrhne na podnikání či na vysokou školu. Mezi podnikateli je stále výrazně více mužů než žen. Podnikatelek od roku 2010 však setrvale přibývá. U mužů dochází k poklesu počtu podnikatelů. Žen však od roku 2010 přibylo v tomto segmentu ekonomiky 43 tisíc. Z šetření také vyplývá, že čím dál více žen se s vysokou školou vrhá do vlastního podnikání. Rok 2017 ukazuje, že mezi zaměstnankyněmi je 26 % vysokoškolaček. U podnikání je hodnota 30 %. Přitom o dva roky dříve byly obě hodnoty téměř srovnatelné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *