Spotřeba plynu v ČR byla v loňském roce znatelně nižší

plyn

Ruská agrese proti Ukrajině přinesla hned zkraje loňského roku velké obavy o zajištění energetické bezpečnosti Evropy. Největší obavy panovaly u zemního plynu, u nějž bylo Rusko hlavním dodavatelem. Týkalo se to samozřejmě i České republiky. Státy Evropské Unie proto okamžitě začaly s hledáním nových dodavatelů a budováním příslušné infrastruktury. Navíc evropští i čeští politici apelovali na obyvatelé i představitele některých průmyslových odvětví, aby se pokusili v maximální míře s plynem šetřit. A podle čísel spotřeby za loňský rok Evropané jejich volání vyslyšeli, byť nám pomohly i jiné faktory.

Nižší spotřeba plynu v ČR

Zatímco v roce 2021 činila roční spotřeba plynu v České republice více než 100 000 GWh, v loňském roce to bylo necelých 85 000 GWh. Jedná se tedy o 15 % pokles spotřeby. Podílí se na ní jak domácnosti, tak teplárenství, které plyn využívá v největší míře.

Za přímé důvody je kromě odpovědného přístupu lidí třeba označit jednak poměrně teplý prosinec, ale také logicky rostoucí ceny, které ze šetření plynem udělaly ekonomickou nutnost. I začátek roku 2023 díky teplému počasí úsporám přeje, přesto však bude muset ve vysokém tempu pokračovat výstavba nové plynové infrastruktury a dojednávání nových kontraktů.

plyn

Foto: Pixabay

Jak je to v Evropě?

 Z celoevropského pohledu je situace podobná. Evropská unie si dala jako celek cíl snížit spotřebu o 15 procent, jen za listopad ale činila úspora plných 24 procent. Evropa tedy zatím naplňuje své závazky a pokud Rusko vsázelo na povolnost Evropy kvůli plynu, znatelně se přepočítalo.

Problém ale samozřejmě nezmizí přes noc a skutečnou jistotu nezávislosti na ruských energiích bude třeba ještě nějaký čas budovat, zatím to ale Evropě i České republice jde poměrně dobře.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-spotreba-plynu-v-cesku-loni-klesla-o-petinu-40420358

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-funguje-to-spotreba-plynu-v-evrope-klesla-temer-o-ctvrtinu-221083

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.