Spotové ceny energií – jejich zrušení usnadní zákon

Plyn

Také máte v současné smlouvě o dodávkách energií nastavenou takzvanou spotovou cenu, tedy cenu, která odpovídá aktuálním tržním cenám a je proměnlivá? Pak nezoufejte. V této době se tyto smlouvy razantně prodraží, jejich zrušení by však mohl usnadnit nový zákon. Jak?

Výpověď s jednoměsíční dobou

Poslanci schválili novelu zákona, která zakotví rychlejší a snadnější výpověď smlouvy s takzvanými spotovými cenami. Tato změna bude platit jak pro smlouvy na dobu neurčitou, tak ty na dobu určitou. Novinka se však týká pouze spotřebitelů, to znamená, že nikoli podnikatelů. Bude platit jednoměsíční výpovědní doba, která začíná běžet prvním dnem měsíce, který následuje po doručení výpovědi. Novela zákona se bude vztahovat i na dřívější smlouvy, tedy ty uzavřené před účinností tohoto zákona.

Kdy jde o spotové ceny

Jak bylo výše uvedeno, půjde jen o smlouvy, které mají nastavenou takzvanou spotovou cenu. Jak tuto podmínku definuje novela zákona? Způsob určení ceny je přímo závislý nebo odvozený od aktuálního vývoje na energetických burzách. Jde totiž o ceny, které se neustále mění, a to právě v závislosti na aktuálních cenách na trhu. V současné situaci jsou tedy enormně nahoře, a to zejména kvůli válce na Ukrajině.

Řada dodavatelů láká na spotové ceny

Energetický regulační úřad, jakožto ústřední orgán státní správy, který dohlíží na energetický trh, vydal v minulém týdnu varování, ve kterém popisuje, že řada tuzemských dodavatelů zkouší spotřebitele zlanařit na smlouvy se spotovými cenami. Ty jsou však v současné situaci výhodné pouze pro dodavatele a pravděpodobně tomu tak ještě nějakou chvíli bude. Dodavatelé se snaží jednostranným oznámením změnit způsob určení ceny, přičemž tvrdí, že jde o prostou úpravu. Tento způsob změny je však dle ERÚ pravděpodobně v kolizi i se současnou právní úpravou.

Zdroje: https://www.penize.cz/ochrana-spotrebitele/436762-spotove-ceny-energii-zruseni-a-odstoupeni-od-smlouvy-bude-snadnejsi, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/spotove-ceny-elektriny-a-plynu-energeticky-zakon-novela.A220914_103853_ekonomika_vebe

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.