Spotify chystá propustit až 1 500 zaměstnanců

Spotify

Švédska hudební streamovací platforma Spotify začala začátkem roku propouštět své zaměstnance. V lednu jich propustila 600, následně v červnu 200. V následujících dvou letech hodlá propustit dohromady 1 500 zaměstnanců. Toto číslo představuje 17 % celkové pracovní síly, aby společnost ušetřila náklady. Dohromady zaměstnává asi 9 000 zaměstnanců. Sám generální ředitel Daniel Ek považuje tento krok za nezbytný, ačkoli přiznává ztrátu talentovaných, chytrých a schopných lidí z týmu.

Cílem je získat miliardu předplatitelů

Letos poprvé se společnost dostala do kladných čísel v zisku. Třetí čtvrtletí se tedy dá považovat za úspěšné po více než jednom roku. Dost tomu napomohlo zdražení předplatného a hlavně přísun nových posluchačů. Ještě v roce 2020 používalo službu 340 milionů uživatelů. Nyní je počet téměř dvojnásobný – 601 milionů. Ani tato skutečnost nemění postoj Daniela Eka k tomu, aby si rozmyslel propouštění. Dodává, že původně plánoval méně radikální propouštění, ale přednost má zlepšení hospodaření firmy. Propuštění zaměstnanci dostanou kompenzaci ve výši pětiměsíčního odstupného, náhrady mzdy za dovolenou a zdravotní péči po dobu odstupného.

Hlavní metou je překonání hranice jedné miliardy posluchačů do konce roku 2030. Podle dosavadního nárustu se dosažení daného cíle zdá reálný. Od samotného spuštění investovala společnost spoustu peněz na rozvoj svého podnikání a získání exkluzivního obsahu pro své posluchače. Ti tak mohli poslouchat Michelle či Baracka Obamu, Kim Kardashian nebo Harryho s Meghan. Dohromady investovalo Spotify více než miliardu dolarů.

Propouštění v dalších firmách

Propouštění zaměstnanců v technologickém odvětví není žádnou novinou. Po konci pandemie začaly firmy v tomto oboru propouštět zaměstnance ve velkém. Britská telekomunikační skupina BT v květnu avizovala, že do konce dekády má v plánu propustit až 55 000 zaměstnanců. Zrušení pracovních míst ohlásila také Microsoft nebo Meta, kde by mělo být zrušeno až 10 000 pracovních pozic. Mezi další světoznámé značky patří Amazon nebo Google Alphabet. Jediný, kdo se zatím vyhýbá propouštění je Apple. Ten navíc hledá další pracovníky v oblasti AI.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/business-67611361https://www.reuters.com/technology/spotify-reduce-staff-by-17-second-layoff-this-year-2023-12-04/

Náhledové foto: Pixabay