Jaké potraviny Češi v loňském roce nakupovali více a které méně

potraviny

Český statistický úřad zveřejnil výsledky svého průzkumu, který si kladl za cíl zanalyzovat chování českých spotřebitelů při nakupování potravin. Z průzkumu vyplynulo několik zajímavých trendů, z nichž některé odráží aktuální ekonomickou situaci. Některé jdou však naopak zdánlivě proti ní.

Rezignace na zdravé nakupování?

Lidé v Česku omezili v loňském roce spotřebu potravin a současně žijí méně zdravě. Nakupují totiž více piva než zeleniny a ovoce, resp. u první položky se spotřeba zvýšila, u druhé naopak snížila. V tomto kontextu, tedy podle nárůstu nákupů, lidé konzumují nejvíce zmíněné pivo, stejně jako rýži, těstoviny, pečivo a luštěniny. Výrazně naopak ubylo spotřeby mléka i mléčných produktů. U nich spotřeba meziročně klesla o 32 kg na člověka.

Úprava stravy je u některých domácností hlavním způsobem, jak výrazně ušetřit. Reálné příjmy některých lidí klesly, a spolu s nimi i náklady vynaložené na nákup některých potravin. Z tohoto pohledu je samozřejmě poměrně nelogická zvyšující se spotřeba piva, kterého každý Čech vypil průměrně 142,9 litru, tedy o 7,4 litru více než v roce 2021. Spotřeba alkoholu obecně se prakticky nezměnila a na jednoho obyvatele připadá konzumace 9,7 litru čistého alkoholu na rok.

potraviny

Foto: Pixabay

Snížila se spotřeba masa 

Průměrná spotřeba masa v roce 2022 klesla na 82,9 kg, tedy každý Čech snědl o 3,1 kg masa méně než v roce 2021. Spotřeba se snížila jak u drůbežího, tak u hovězího a vepřového masa.

Až na některé výjimky se tedy spotřeba potravin snížila. Významnou příčinou je jistě ekonomická krize, ta nicméně vede řadu lidí k tomu, aby nakupovali racionálněji. Hlavní motivací k tomu je jistě ekonomický faktor, vedlejším pozitivním efektem je nicméně omezení plýtvání.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/spotreba-potravin-csu-propad-realnych-vydelku.A231201_120019_ekonomika_rie#anketa-progress-A20231113_pak_491

https://www.czso.cz/csu/czso/nekolikalety-rust-spotreby-potravin-se-vloni-zastavil

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.