Spořiví Češi: Obchodníci jsou nadále ve ztrátě

obchod

Obchodníci v České republice jsou nadále ztrátoví. Počet měsíců v meziroční ztrátě se prodloužil na dvanáct. Maloobchodní tržby v dubnu klesly na 7,7 procent z březnových 9,5 procent. Pouze v září loňského roku klesla ztráta pod 6 procent. Tyto výsledky ukazují, že Češi nic neponechávají v náhodě a raději šetří. Není se čemu divit, ceny potravin, služeb a energií jsou vysoké. Mzdy nejsou navyšovány a vysoká inflace nutí utahovat kohoutky.

Pokles téměř na všech frontách

Pokles cen zasáhl téměř celý trh. Dubnová čísla hovoří jasně, za potraviny utržili obchodníci o 9,3 procenta méně, u nepotravinářského sortimentu 9,5 procenta. Nízké tržby hlásily také internetové a zásilkové obchody, a to konkrétně o 6,8 procenta. Slabé výsledky měly také nespecializované prodejny s převahou potravin, což vedlo k poklesu tržeb maloobchodů. Meziroční hodnota činila 9,4 procenta, specializované prodejny se blížily k sedmi procentům. Nespecializované prodejny s převahou nepotravinářského zboží zvýšily své tržby o 4,1 procenta.

Drogérie, móda a sportovní vybavení

Ani zde se nezvýšily meziroční tržby. Specializované prodejny s výrobky určenými pro domácnost meziročně klesly dokonce až o 16,5 procenta. Obchody s oděvy a obuví zaznamenaly propad o 7,5 procenta. Pět procenta hlásí obchody s počítačovým a komunikačním sortimentem. Dramatický propad nehlásí drogérie (3,8 procenta) a obchody se sportovním, kulturním a rekreačním zaměřením, kde byl propad o 3,7 procenta. Skoro nejlépe na tom byly lékárny a obchody se zdravotnickým zbožím, kde zákazníci utratili pouze o 2,5 procenta méně.

Automobilový průmysl

Cena pohonných hmot narušuje „trend“ meziročního poklesu prodeje a zde můžeme vidět nárůst o 7 procenta. Tržby z prodeje a oprav motorových vozidel se meziročně zvedly 6,3 procenta, ale v porovnání s březnem je stále o 1,3 procenta nižší. Za náhradní díly zákazníci zaplatí o 6,7 procenta více než předchozí rok.

auto

Foto: Pixabay

Z těchto čísel vyplývá, že Češi nakupují s rozvahou nebo berou slevy útokem, aby příliš neutratili. Ušetřené peníze raději investují do motorového vozidla, pohonné hmoty a jeho údržbu či opravu. V následujících měsících se neočekává, že by přišly změny, které by proměnily tržby do plusových čísel. Čeští občané v porovnání s rokem 2019 utratí o 20 % více, ale odnesou si o 5,6 % menší obsah nákupu. Je nutné podotknout, že nás to řadí k nejhorším číslům v rámci celé EU.

zdroj: https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/dvanact-mesicu-v-rade-v-minusu-obchodnikum-v-cesku-se-dal-propadaji-trzby-1398677https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-cesi-dale-brzdi-v-utraceni-trzby-obchodniku-klesaji-uz-rok-v-kuse-232166

Náhledové foto: Pixabay