Portugalská vláda zahájila experiment s čtyřdenním pracovním týdnem

Portugalsko

Portugalsko se připojuje k dalším zemím v experimentu s čtyřdenním pracovním týdnem. V průběhu šesti měsíců se 39 soukromých firem účastní ‚vládou financovaného‘ pilotního programu ve spolupráci s organizací 4 Day Week Global. Zaměstnavatelé souhlasili se snížením počtu pracovních hodin zaměstnanců bez snížení jejich platu. Portugalci pracují průměrně více než 40 hodin týdně, a proto se snaží zjistit, zda zkrácená pracovní doba sníží stres a syndrom vyhoření zaměstnanců a zlepší výkonnost pracovníků. 

Snížení pracovní doby s plným platem

Portugalské firmy se dohodly na zavedení modelu 100-80-100, který znamená, že zaměstnanci dostávají 100 % platu za práci 80 % času výměnou za 100% produktivity. Díky tomu se zaměstnanci nemusí obávat snížení platu, přestože pracují méně hodin.

Experimentování ve vybraných odvětvích

Do pilotního programu bylo zapojeno několik firem působících v oblasti profesních, vědeckých a technických oborů. Konkrétně program zahrnuje jesle, domovy pro seniory, výzkumná a vývojová centra a firmy z oblasti výroby, maloobchodu a neziskového sektoru.

„Portugalsko dělá další krok v budoucnosti práce. Pilotní projekt čtyřdenního pracovního týdne předpokládá, že rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je zásadní pro přilákání pracovníků a pro zlepšení produktivity a inovací, “ říká portugalská ministryně práce Ana Mendes Godinho.

Očekávané výhody a sledování důsledků

Zaměstnavatelé doufají, že zkrácení pracovní doby povede ke snížení stresu a syndromu vyhoření zaměstnanců. Výzkumníci chtějí také sledovat ekonomické, sociální a environmentální dopady čtyřdenního pracovního týdne v Portugalsku.

Organizace 4 Day Week Global již vedla významné experimenty s čtyřdenní pracovní dobou po celém světě, které nabraly na důležitosti během pandemie. Pokusy se konaly v Jihoafrické republice, Belgii, Islandu, Japonsku a dalších zemích. Úspěšné výsledky ukazují lepší výkon zaměstnanců, nižší vyhoření a zvýšené tržby firem.

Úspěch v zahraničí

V minulém roce se v USA konal pokus s čtyřdenním pracovním týdnem, který se stal velmi populárním. Zaměstnanci hlásili lepší výkon a nižší míru vyhoření. Mnozí z nich uvedli, že by se již nikdy nechtěli vrátit k tradičnímu pětidennímu pracovnímu týdnu, nebo alespoň ne bez značného navýšení platu. Firmy oznámily 8% nárůst tržeb během pokusného období a 38% nárůst ve srovnání s předchozím rokem.

V Británii se také uskutečnila rozsáhlá studie s čtyřdenním pracovním týdnem, které se zúčastnilo téměř 3 000 zaměstnanců. Účastníci experimentu vykazovali zlepšení zdraví, finanční situace a vztahů. Zjistilo se, že zaměstnanci byli i produktivnější. Tento úspěch přispěl k rostoucímu zájmu o implementaci čtyřdenní pracovní doby v dalších zemích.

Portugalsko jako atraktivní destinace pro americké mileniály

Díky dostupnému bydlení a příjemnému počasí se Portugalsko stalo oblíbeným cílem pro americké mileniály hledající přesídlení do zahraničí. Počet Američanů žijících v Portugalsku je nejvyšší za více než desetiletí. Navíc vláda zavedla speciální vízum pro digitální nomády, což usnadňuje pracovníkům ze zemí mimo Evropskou unii a Evropský hospodářský prostor začít nový život v zahraničí.

Zdroje info: https://www.personneltoday.com/hr/portugal-four-day-week-trial/, https://www.4dayweek.com/press-releases/government-backed-4-day-week-trial-commences-in-portugal, https://www.cnbc.com/2023/06/06/portugal-just-launched-a-government-funded-4-day-workweek-trial.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.