Spořicí účty přes 5 %? Nic tolik nového, sazba se může zvýšit

Spoření

Meziročně došlo k nárůstu inflace nad 18 % a je pravděpodobné, že se bude zvyšovat i nadále. Klíčová úroková sazba ČNB, kterou využívá ke zkrocení inflace, se v současné době vyrovnala na 7 %. V reakci na to řada bank v létě upravovala úrokovou sazbu na účtech investičních fondů. Sazby těch nejvýznamnějších se v současnosti pohybují od 4,61 % do 5,75 %.

V případě, že banka účtuje různé úrokové sazby pro různé skupiny obchodů, provede se výpočet skutečné úrokové sazby a výnosu, který klient získá. Je to tedy neustále souhrn výnosů, které klient získá v rámci nižších a vyšších vkladových pásem.

Sazby většinou nad 4 procenta

V posledních několika týdnech v podstatě všechny banky zasáhly do nabídky svých účtů investičních fondů, zpravidla zvýšením sazeb nebo inzerováním jiných výhod. Například banka Air Bank od poloviny července navýšila zůstatek, který vyplácí klientům za lepší sazbu. Po několika dlouhých letech se částka rozšířila z 250 000 Kč na půl milionu a aktuální sazba činí čtyři procenta ročně. Srovnatelný krok plánuje vytvořit i Hello bank, která v současné době vyplácí vklady do 200 000 Kč se sazbou 4,5 procenta, od 1. září to bude 300 000 Kč. Nejvýhodnější spořicí účtyNejvýhodnější spořicí účty si můžete porovnat na internetu během chvilky — téměř všechny banky začaly reagovat na danou situaci.

Spořící produkty

Spořicí účty mají tu výhodu, že se k uloženým penězům můžete kdykoli dostat nebo je mít okamžitě k dispozici. Banky vám neúčtují žádné náklady ani dostanete úrok. Cenou za tuto výhodu jsou nižší sazby, než jaké budete moci získat v případě, že si vyberete některý z dalších bankami nabízených termínovaných vkladů. Což se hodí, když s penězi nemanipulujete. U termínovaných vkladůtermínovaných vkladů nabízí zajímavou sazbu 5,7 procenta ročně u půlročního korunového termínovaného vkladu a šest procent ročně u ročního korunového termínovaného vkladu. Ale podmínky se odvíjí dle druhu banky!

Běžný účet

Přejete si sjednat běžný účetsjednat běžný účet, ale nemůžete si vybrat? Pravdou je že na trhu existuje spousta možností, kam jít, ale jen některé banky se chovají férově. Nejlepší odpovědnost přináší Equa bank, Moneta Money bank, Air bank. Abyste získali přehled o tom, kdo se vám bude více líbit, podívejte se na recenze uživatelů a zeptejte se i svých blízkých!

Zdroje info: https://www.mesec.cz/clanky/dalsi-zvyseni-sazeb-sporeni-banky-zacinaji-urocit-i-bezne-platebni-ucty-zalozny-nabidnou-pres-7/

https://www.penize.cz/sporici-ucty/433670-nejlepsi-sporici-ucty-urok-nad-5-zveda-dalsi-banka

https://www.pujcka.co/sporici-ucty

Náhledové foto: Depositphotos

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.