Spoření na důchod, hypotéka – co vše sníží daně?

Pokud si soustavně spoříte na důchod nebo splácíte hypotéku, máte nárok na slevy na dani z příjmů fyzických osob. Právě v těchto dnech vrcholí odevzdávání daňového přiznání, a proto se podíváme, co vše vám může výslednou daň snížit. Pojďme tedy na to!

Penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření

Oba tyto produkty, které mají primární účel spoření na vaši penzi, mohou výslednou daň snížit. Pokud totiž máte u tuzemské penzijní společnosti některý z těchto produktů, můžete si ze základu daně odečíst částku, kterou za rok naspoříte přes 12 000 Kč. Maximálně však 24 000 Kč. Jedinou podmínkou však je, že každý měsíc si musíte ukládat na penzi minimálně 3000 Kč. Na daních tak můžete ušetřit až 3600 Kč. Pozor však na vklady zaměstnavatele. Ty na základ daně vliv nemají. Musíte započítávat jen tu sumu, kterou jste na účet vložili vy.

Životní pojistka

Dalším daňovým odpočtem je ten, který se váže na soukromé životní pojištění. Máte-li takové sjednané, můžete si od základu daně z příjmů fyzických osob odečíst až 24 000 Kč z plateb, které platíte celý rok. Ve výsledku tedy můžete maximálně ušetřit opět 3600 Kč. Máte-li pojistek více, můžete částky sčítat, avšak maximální výše činí 24 000 Kč. I zde však existují podmínky. Odečítat můžete pouze částky, které platíte na smlouvy, jejichž výplata je sjednána minimálně za 5 let od uzavření a zároveň smlouva nesmí umožňovat průběžný výběr peněz.

Hypotéka a úvěry

Posledními představovanými položkami, které si lze odečíst jsou hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Základ daně si zde lze snížit až o 300 000 Kč za zaplacené úroky v minulém roce. Pokud tento úvěr netrval celý rok, lze od základu odečíst jen maximálně 25 000 Kč. Podmínka je vaše dlužnictví a pořízení nemovitosti, kterou také vlastníte a trvale v ní bydlíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *