Provedeme vás světem investic – základní investiční pojmy

Ve světě investic se často setkáváte s pojmy, kterým až tak nemusíte rozumět. Proto se vám je pokusíme přiblížit prostřednictvím našeho krátkého výčtu ekonomických pojmů, které se používají v souvislosti s investicemi. Pomohou vám zorientovat se v široké nabídce investičních slovíček.

Diverzifikace portfolia

Pokud chcete investovat, pak se budete snažit rozložit své peníze do více investičních nástrojů. A to je vlastně diverzifikace portfolia. Například pokud se rozhodnete investovat do akcií, tak si nezvolíte pouze akcie z jednoho oboru, ale z různých oborů. Správná diverzifikace portfolia významně snižuje riziko.

Dividenda

Dividenda je podíl na zisku z akciové společnosti. Dividendy získávají akcionáři, stejně jako právo zasahovat do řízení společnosti (v závislosti na množství vlastněných akcií).

ETF

Burzovně obchodovaný fond (Exchange Traded Funds) patří mezi investiční nástroje, které umožňují snadnou diverzifikaci portfolia. Spravuje je počítač, který sleduje zvolený index. Takové fondy je možné nakupovat a prodávat prostřednictvím obchodníků s cennými papíry.

Finanční aktiva

Finanční aktiva zahrnují veškeré investiční nástroje, které držíte za účelem zisku. Může tak jít i o mince, bankovky, akcie, dluhopisy a další cenné papíry.

Reálná aktiva

Reálná aktiva mají reálnou podobu. Pod nimi si můžete představit například umělecká díla, obrazy, zlato, drahé kovy, nemovitosti, ale také patenty.

Investiční portfolio

Investiční portfolio zahrnuje všechny investiční nástroje, které vlastníte. Investiční portfolio si můžete spravovat sami, v takovém případě je vhodné, abyste si ho vytvořili z takových investičních nástrojů, kterým rozumíte. V dnešní době už je ale možné svěřit své portfolio do rukou odborníka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *