Bude penzijní systém opět zohledňovat počet dětí?

V současné době se začalo spekulovat nad tím, že by se nastavení penzijního systému mělo opět začít řídit počtem dětí. Základní myšlenka je jednoduchá – pokud výchovou svých dětí přispíváte k vytváření lidského kapitálu (budoucí pracovní síly), pak byste měli mít nárok na lepší podmínky odchodu do důchodu než ti, kteří státu ničím takovým nepřispěli.

Jaké výhody by výchova dětí mohla přinést?

Český důchodový systém je založen na tom, že pracující generace financuje důchody současných důchodců. Proto by se stát měl prosazovat o to, aby se porodnost u nás zvyšovala a počet důchodců tak nepřevážil počet narozených dětí. Výhody, které by lidé s dětmi měli mít, mohou být ve smyslu odvádění méně peněz do systému nebo naopak získání vyšší renty v důchodu. Tj. člověk bez dětí by měl platit vyšší částky v rámci odvodů (pojistného), anebo dostávat nižší starobní důchod.

Výchova dětí něco stojí

Zatímco bezdětní lidé si mohou na důchod našetřit sami, protože nemusí vynakládat vysoké náklady na výchovu dětí, lidé vychovávající děti takové štěstí nemají. Výchova jednoho dítěte vyjde kolem 50 tisíc korun ročně (u adolescenta je to dokonce dvojnásobek), a navíc musíme započítat také příjem, o který jeden z rodičů přichází tím, že tráví čas na rodičovské dovolené, která v současnosti vychází na částku okolo 7 000 Kč měsíčně. A to je důvod, proč by měl být počet dětí zahrnut v penzijním systému.

Zohlednění počtu dětí je ve hvězdách

Všechno výše uvedené je zatím na poli úvah a dohadů. To, zda se tím vláda začne skutečně zabývat, je ve hvězdách. Mimo výhody, které by měli lidé s dětmi získat v rámci výše starobního důchodu nebo naopak nižšího odvodu, se nabízí ještě i další. Například děti by přispívaly přímo na důchodový účet svých vlastních rodičů – došlo by tedy k úpravě již zavedeného, kdy celá generace pracujících dělá na celou generaci důchodců.

11 komentářů

 1. |Karel Novotný Odpovědět

  pokud výchovou svých dětí přispíváte k vytváření lidského kapitálu (budoucí pracovní síly) Hezky řečeno.

  Nebude se to tedy týkat přemnožených lemplů parazitujících na socialních dávkách a plodících další parazity.

 2. Dana Odpovědět

  Paní Hlaváčová,

  dvě věci ve Vašem článku mi vyrazily dech. Nešikovnou formulací sdělujete, jaké je štěstí, když lidé nemají děti a tudíž nemusí utrácet peníze navíc – umím si představit, jak bude po přečtení tohoto sdělení lidem, kteří děti mít nemohou i když je moc chtějí. Tento pohled skrze peníze je určitě dosud nenapadl a neumím si představit, kolik lidí by napadl vůbec. A pak byste si měla zopakovat češtinu, když chcete psát do médií, protože napsat „děti by přispívali“ může jen totální analfabet. Nechci být osobní, ale tento článek se Vám vůbec nepovedl, je to stejně jen úvaha o ničem, nechcete zkusit jinou práci?

 3. Havelková Irena Odpovědět

  Ráda bych uvedla, že bezdětní většinou celý život pracují a tím pádem odvedou do státní kasy o dost víc peněz. Bezdětní zaměstnanci platí po celý svůj produktivní věk nejvyšší daň co lze. Ze svých daní mimo jiné přispívají na státní pojištěnce to jest i zdravotní péči dětí.

  1. Pavel Nosál Odpovědět

   Paní Havelková, říkáte, že rodiči s dětmi nepracují celý život? Co máte na mysli tím „že platí nejvyšší daň co lze“? A odvody ze základu daně jsou stejné pro rodiče i bezdětné, takže všichni ze svých daní odvádíme stejnou část na zdravotní i sociální pojistné.

   1. Havelková Irena Odpovědět

    Vážený pane Nosále,
    já jsem v žádném případě nenapsala, že rodiče nepracují celý život. Nejvyšší daní co lze u bezdětných mám na mysli to, že nemají žádné úlevy na daních na vyživované osoby /děti/Kromě toho matky na MD logicky neodvádí do společné kasy zdravotní ani sociální pojištění.Naopak z daní zaměstnanců je přispíváno na státní pojištěnce.

 4. Milena Odpovědět

  To je hloupost, bezdětní nemají pomalu žádné absence, neb nemají doma nemocné děti, nechodí s nimi k lékaři neberou si volna kvůli prázdninám, a to je chcete ošidit na penzích? To by bylo sprosté! Ženy mají být zvýhodněné odchodem do penze, tak jako tomu je nyní, a nejdéle by měly chodit v 60ti letech, s každým dítětem o rok méně. Na dítě samozřejmě připčítávat rodičovskou, ale zkrátila bych ji pouze na dva roky – neb stejně všechny chodí pracovat. Koeficient pro výpočet penze by měl být pro ženy o něco málo vyšší než je pro muže. Kdybyste to paušalizovali, tak na tom vydělá jistá etnická skupina, která odpracuje pár let, ale dětí jako smetí – jestli ovšem oni budou živit důchodce, toť další otázka.:-)

  1. Karolína Odpovědět

   Důchodu určitě skupiny obyvatel bych se nebála. Tihle nikdy nárok na důchod nebudou mít vzhledem k tomu, že nemají odpracovana léta. Ti žijí ze sociálních dávek.

 5. Jitka Odpovědět

  Přesně. Mají 10 fakanů, který nikdy nebudou makat a dostanou za ně vyšší duchod? To vymyslel kdo?

 6. Vladimír Odpovědět

  Je to složitá věc. Navrhoval bych do toho moc nezasahovat. Jinak postavíte proti sobě dva tábory. Nemusím snad vypisovat jaké. Mít děti nebo nemít děti. To je taková složitá věc, že na tom postavit výši důchodu je velmi nebezpečné. Nechte to jak to je. A to nejsem na žádné straně.

 7. Artur Odpovědět

  Zvýhodnit formou nižších mzdových odvodů. Protože pokud by počet narozených dětí = dřívější odchod do důchodu nebo zvýšení jeho vyplácené částky, tak nepřizpůsobiví spoluobčané budou 40 let ležet na sociálních dávkách, za sebou průměrně 5 narozených budiškničemů (stejně jako jejich rodiče) a pak půjdou v 55 do důchodu, ve kterém budou pobírat x-krát vyšší penzi než ti, kteří vychovali „jen“ dvě děti, ale obě makají. Včetně rodičů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *