Spor EU s Velkou Británií kvůli rybolovu

Rybář

Brexit znamenal velké změny mimo jiné i pro rybáře na obou stranách Kanálu La Manche. Fakt, že britští rybáři zjistili, že je pro ně nyní výrazně těžší prosadit se na unijním trhu, který je pro ně zásadní, je dostatečně známý. Na obzoru jsou ale další problémy. Hned jedenáct zemí Evropské unie podepsalo společné memorandum, ve kterém obviňují Velkou Británii z nedodržování brexitových dohod a požaduje po vedení EU, aby její naplňování požadovala s větší tvrdostí.

Spor o licence

Součástí dohody o brexitu je mimo jiné i klauzule, která zaručuje, že Británie bude vydávat unijním lodím licence pro lov v britských vodách a dostane za to čtvrtinu hodnoty úlovku. Podle zmíněné jedenáctky zemí v čele s Francií ale Británie ujednání nedodržuje, vydávání licencí bezdůvodně zdržuje a požaduje dokumenty, které často ani nelze získat.

Británie např. požaduje potvrzení o tom, že konkrétní loď již v minulosti v britských vodách lovila. Takové potvrzení ale malí rybáři nemají kde získat. Problémem je i situace, kdy rybáři nahradí starou loď novou. Británie se brání, že postupuje v plném souladu s dohodou. Situace na moři se může rychle vyhrotit, jak ukázala situace z letošního jara.

Rybářská loď

Foto: Pixabay

Hrozí eskalace problémů?

Na jaře došlo k zablokování přístavu na ostrově Jersey francouzskými rybáři a na místo zamířily dokonce britské válečné lodě. Za současné situace se zdá podobná zpráva do jisté míry úsměvná, neboť ozbrojený střet Velké Británie a Francie, potažmo Evropské unie je samozřejmě nemyslitelný. Pravdou ale je, že na diplomatické úrovni způsobila tato rybářská „strkanice“ velký rozruch a zhoršení vztahů.

Nyní, stejně jako na jaře, jsou tak v sázce vzájemné vztahy Velké Británie a EU.

Zdroj informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/eu-rybolov-memorandum-licence-konflikty_2110122002_til

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.