Společnost Rohlik narazila na problém v Německu

obchod

Společnost Rohlik.cz založil v roce 2014 Tomáš Čupr. Tento český startup patří k nejúspěšnějším online supermarketům. Minulý rok měla společnost Rohlik Group tržby ve výši 13,5 miliardy korun. Tržby jsou počítány z provozů v Česku, Německu, Maďarsku a Rakousku. v Německu vstoupil na trh před dvěma lety v roce 2021. Konkrétně se jedná o oblasti Mnichova, Augsburgu nebo Frankfurtu nad Mohanem. Tímto výčet oblastí nekončí, v plánu má totiž rozšířit své působení ještě dále. V současnosti se společnost snaží o odkup německé společnosti Bringmeister, která je v moci české investiční skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta. V Německu se společnost zatím potýká s prodejem v nedělních dnech. Co je důvodem?

Pravidla platí pro všechny

Mohou za především restrikce zavedené v zemi. Platí zde fakt, že o svátcích a nedělích je povoleno pouze dodání čerstvě připravených potravin určených k okamžité spotřebě. Například restaurace mohou v neděli rozšířit svůj sortiment o cukrovinky a tabákové výrobky. Restaurace ale nesmí zároveň skladovat kompletní sortiment supermarketů. Daná pravidla platí v případě, kdy je výdej potravin přímo spojen s provozem restaurace. Rohlik se snaží obcházet pravidla nastolená v určitých státech Německa, kde platí výše zmíněný zákaz. Ačkoliv nedošlo k přímému porušení, tak obchodní inspekce nezůstává pozadu a brání společnosti obcházení nedělního prodeje.

Knuspr Café

Rohlik, respektive německá pobočka „Knuspr“ vyvíjí různé kroky k tomu, aby obešla tato pravidla. Na tento popud založila v Mnichově síť kaváren Knuspr Café. Společnost se snaží najít způsob, jak vyhovět zákazníkům, ale i úřadům, aby mohl fungovat nedělní a sváteční rozvoz. Kavárny německé společnosti Rohlik fungují od poloviny července letošního roku a tímto krokem se chtěl zařadit mezi gastronomické provozy, na která se nevztahují žádná omezení.

Klíčový odkup

Jak dopadne celá kauza ohledně nedělního svozu, to zatím zůstává otázkou budoucnosti. Pokud se ale podaří dokončit odkud společnosti Bringmeister, tak nemusí Rohlik tolik mrzet nedělní absence prodeje potravin. Některé státy, kromě Bavorska a Sárska mohou otevřít supermarkety ve vybrané neděle. Například v Berlíně je k dispozici osm nedělí, zatímco v Severním Porýní-Vestfálsku se jedná o počet jedenácti nedělí.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/rohlik-v-nemecku-kvuli-uradum-pozastavuje-nedelni-prodej-potravin-1399986

Náhledové foto: Pixabay