Špatná prevence nemocí stojí Česko ročně 85 miliard

doktor

Česko kvůli pozdnímu odhalování vážných nemocí přichází ročně o mnoho desítek miliard korun. Včasné odhalení některých chorob by přitom zlepšilo nejen zdraví lidí, ale ušetřilo by i práci některých klinik. Znamenalo by to i miliardy korun navíc v rozpočtu, které nyní padají na léčbu pozdě odhalených onemocnění.

Prevence nadevše

Je smutnou pravdou, že lidé často se svými chorobami chodí k lékaři až v posledních stádiích svých nemocí. Státní program na podporu prevence a zdravého životního stylu, do kterého se zatím zapojilo na 104 tisíc lidí, by měl působit především na lidi s nižším vzděláním, mentálním postižením nebo sociálně vyloučené. Jsou to často právě tyto skupiny lidí, kteří ordinace lékařů nenavštěvují včas a pravidelně, ačkoliv by lékaři právě tak mohli stanovit včasnou léčbu.

Vše uvedené platí i přesto, že jak čas běží, tak se v Česku život prodlužuje. Díky špičkové medicíně můžeme získat maximální oporu pro naše zdraví. Podle statistik byla naděje dožití při narození u žen v roce 1990 plných 75,4 roku, u mužů pak 67,6 roku. O 32 let později, v roce 2019, se věk dožití u žen posunul k věku 82,1, u mužů pak na 76,3 roku.

ordinace

Foto: Pixabay

Aktivní, ne pouze delší, život

Platí však, že i přesto, že se senioři zaslouženě dožívají vyššího věku, tráví v posledních letech života svůj čas většinou na lůžku nemocničního oddělení. I ten by však mohla prevence v některých případech zkrátit.

Lidé by zkrátka měli dbát více o své zdraví. Pouhé dodržování zdravého životního stylu však podle odborníků nestačí. Lidé by měli především věřit v prevenci a ve včasné odhalení problémů prostřednictvím screeningových programů, které jim v tom mohou pomoci. A kdo ví, třeba i zachránit život.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesko-ztraci-rocne-kvuli-nemocem-asi-85-miliard-predejit-se/r~3bb09e4c755611eda25a0cc47ab5f122/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-cesko-prijde-kvuli-nemocem-o-85-miliard-rocne-predejit-se-ale-da-80-chorob-220782

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.