Nutnost, nebo hazard? Zvýšení platů hasičů, policistů a vojáků je diskutabilní

Voják

Zvýšení platů hasičů, policistů a vojáků je tady. Pro ně samotné byl nejvyšší čas, nicméně v globálním kontextů vyvolává tento krok vlády obavy, a to oprávněně. Zvýšení to bezesporu bude nemalé, vždyť u prvních dvou tarifních tříd půjde o nárůst ve výši 17 %, u dalších jde o 10% navýšení. Co si od tohoto kroku vláda vlastně slibuje? Pochopitelně především zastavení masivních odchodů z bezpečnostních složek. Zapomenout bychom ale určitě neměli ani na motivaci mladých lidí.   

Zvýšené bezpečnostní hrozby nelze přehlížet

Jasně, s tímto tvrzením nelze než souhlasit. Na Ukrajině zuří válka, neustále se hovoří o uprchlících, kterých přes naši zemi míří stále více do Německa a jiných států. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky tento krok povede k tomu, že nebudou příslušníci bezpečnostních složek odcházet. Hlavně začínající policisté, hasiči, či celníci a příslušníci vězeňské služby si polepší. Začínat budou na 23 300 korunách a dosáhnout by měli i na různé příplatky. V nejvyšší třídě už jejich základní tarif překročí 46 000 korun. Minimální mzda u vojína se také zvýší. Svobodník bude v základu brát 30 310 korun. Major si přijde na 64 490 korun měsíčně.

Nárůst státního dluhu je jasný

Ano, stát by právě nyní měl maximálně šetřit, ale neděj se tak. Mimo jiné se také navýšily platu státních zaměstnanců, poslanců a senátorů. Proč? Nebyly už tak dostatečně vysoké. U bezpečnostních složek to lze pochopit spíše. Nicméně zvyšování platů mohlo probíhat poněkud jinak, dynamičtěji a efektivněji.

Proč se nezvýšily platy jen u nových zaměstnanců?

I toto by možná bylo řešením. Nalákat nové zaměstnance do bezpečnostních složek by možná pro začátek stačilo. Měsíční plat generála pohybující se kolem 143 850 korun měsíčně je docela přestřelený. Ostatně o platech zákonodárců se nemá smysl ani bavit. Prostě se nešetří, tak na tom asi zas tak špatně nebudeme.

Zdroje info: https://www.e15.cz/domaci/hasici-policiste-a-vojaci-si-vyrazne-polepsi-platy-stoupnou-az-o-17-procent-1395386

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/policiste-a-hasici-maji-od-ledna-dostat-pridano-deset-procent-do-tarifu/2235696

Náhledové foto:  Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.