Zaměstnání

SOŠ nabízejí až tisícová stipendia!

V dnešní době je velký zájem o žáky, kteří se po absolvování základní školy dají na nějaký odborný technický obor. Málo je řemeslníků i více vzdělaných techniků. Některé školy se snaží řešit tuto situaci stipendii, respektive jim s financováním pomáhají firmy z oboru. V praxi to vypadá tak, že student začne chodit na střední odbornou školu a již začne dostávat obnos peněz. Dnes se podíváme na to, jak stipendia fungují a kolik může takto student dostat.

Budoucí zaměstnání, stáže, stipendia

Školy ve spolupráci s firmami o studenty doslova bojují. Většinou lákají na jisté zaměstnání v budoucnu po absolvování oboru, zahraniční stáže a praxe a již zmíněná tučná stipendia. Ta se dle statistik zvyšují každý rok a ani tento není výjimkou. Nejvíce je letos poptávka o učně řeznických oborů a potravináře. Se školami spolupracují i obchodní řetězce, jako například Globus nebo Kaufland. Tak třeba v Praze si může takový student přijít i na tisícovku měsíčně. Dále však inkasuje i příspěvky na dopravu, stravu či ubytování. S vyšší ročníkem se zvyšují i částky.

Platí i kraje

Soukromé firmy však nejsou v tomto ohledu jedinými hráči. Mladé řemeslníky totiž podporují i zřizovatelé škol, nejčastěji tedy kraje. Ty nabízejí většinou prospěchová stipendia. Zvyšoval je například Jihomoravský kraj. Právě v tady mají nárok na příspěvek při dobrých výsledcích studenti oboru čalouník, zedník, kominík, malíř, klempíř nebo nástrojař. Právě tyto obory mají čím dál méně absolventů a dle radních JM kraje by byl pokles mnohokrát znatelnějších, kdyby se kraj do věci také aktivně nevkládal.

Pracovní trh tyto studenty potřebuje

Jak bylo již naznačeno, nejvíce za situaci může nedostatek právě těchto profesí na trhu práce. Ten totiž sužuje nedostatek kvalifikovaných sil v technických oborech. I z tohoto důvodu snad dnes již neexistuje učiliště či odborná střední škola, která by se soukromým sektorem nespolupracovala. Nejkritičtější je situace u oboru čalouník. Zde poklesl počet absolventů asi o 80 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *