Sociální pracovníci o žebrácké holi? Nedoceněné pozice, které společnost nutně potřebuje

Sociální péče

Sociální práce a sociální pracovnice. Termíny, které člověk většinou bere tak nějak jako samozřejmostí. Slovo sociální značí fakticky málo peněz a tímto způsobem nějak veřejnost tuto sféru bohužel i vnímá. Přitom se mnohdy jedná o lidi, bez nichž se právě společnost nedokáže obejít. V současné době jsou sociální práce prakticky nedoceněné a mnozí lidé pracují v této oblasti za minimální mzdy.

Ptají se na to, nač se ostatní bojí zeptat

Sociální pracovníci často komunikují s lidmi o velmi složitých tématech. Slyší osobní věci a často jsou žádáni o radu, kterou ani nemohou dát. Mnohdy spíše o jakousi naději. Podle tabulkových tarifů pobírají v sociálních službách ve 4. platové třídě a délce praxe do 6 let 19 580 korun. V nejvyšší třídě číslo 9 jde o částku 28 220. Do té se ale jen tak obyčejný člověk nejspíše nedostane. S platem pohybujícím se kolem 20 000 hrubého toho člověk moc nekoupí.

Mlčení sociálních pracovníků

Většinou se skutečně neozývají. Když už se tak stane, často jsou spíše umlčeni a je klid. Jejich pracovní výkon bohužel totiž není nijak měřitelný. Práce se složitě vyhodnocuje a mnohými je považována za jakousi nepráci. Přesto musí sociální pracovníci často vystudovat, zaplatit si různé kurzy a řešit nejrůznější školení, která nejsou nijak levnou záležitostí. To už ale nikdo nevidí.

Neziskovky podle některých lidí kradou

Rozhodně tomu tak není. Určitě ne vždy. Veřejnost vnímá mnohé neziskovky jako společnosti, které toho moc napovídají a protestují v nesmyslných věcech. Typické jsou kupříkladu mnohé ekologické organizace, které jsou takto odsuzovány za to, že prodlužují stavbu dálnici a infrastruktury. Mnohé neziskovky jsou obviňovány z toho, že v jejich řadách pracují pouze podivné existence a zvláštní samaritáni. Většinou tomu tak pochopitelně není. Jsou to obyčejní obětaví lidé, kteří by měli být po právu spravedlivě ohodnoceni.

Zdroje info: https://www.kurzy.cz/platy/platove-tabulky-socialni-sluzby/,https://ednanova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=797731

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.