Jak chce vláda změnit důchodový systém

Marian Jurečka

Je po prezidentských volbách a další nás čekají až za 16 měsíců, přitom půjde o volby Evropské. Pauzu mezi volbami bude vláda chtít nejspíše využít k odvážnějším, ale také zároveň méně populárním reformám. Jednou z nich je důchodová reforma. O čem se v koalici mluví?

Změna valorizace: Podpora chudších a strop pro bohatší

Od příštího roku by se měla změnit pravidla pro zvyšování důchodů, tedy takzvaná pravidelná či mimořádná valorizace. To již ministr Jurečka potvrdil například ČTK či České televizi. Změny budou předcházet důchodové reformě. Hlavním cílem je mírnější růst, tedy nižší náklady pro státní kasu, a napravení rozdílů mezi důchodci, kteří pobírají nízké důchody, a důchodci s důchody vyššími.

Jak nová valorizace může vypadat

Jurečka zmínil, že bychom se mohli vrátit k valorizačnímu tempu, které by mělo nižší nároky na státní rozpočet. Nyní totiž rostou důchody o polovinu růstu reálné mzdy. Předtím to však bylo jen o třetinu. Právě k třetinovému růstu se nejspíše vláda bude chtít vrátit. Radil jí to také poradní orgán NERV. Parametry bychom mohli znát již za několik týdnů. Změny by mohly vypadat také tak, že se přidá se minimální výše valorizace současně se stropem, pro důchodce s vyššími důchody.

Do důchodu až v 68 letech

Velmi pravděpodobně se také zvýší důchodový věk, kdy by budoucí důchodci mohli chodit do penze až v 68 letech. Jak se vyjádřila předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová, tato změna by se týkala těch, kterým je dnes pod 40 let. Navíc 68 let by nejspíše byla prozatím nejzazší hranice. Již ministerstvo práce a sociálních věcí o tomto kroku mluví, nejpíše tedy půjde o pravděpodobnou součást důchodové reformy, kterou předchozí vlády zanedbávaly a o které se zde mluví již více jak 25 let.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-jurecka-navrhne-zmeny-ve-zvysovani-penzi-225124, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/valorizace-penze-zmena-marian-jurecka-uprava.A230205_094557_ekonomika_misl, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-do-duchodu-v-68-tykat-se-to-bude-lidi-mladsich-ctyriceti-uklidnuje-pekarova-adamova-40422072

Náhledové foto – Marian Jurečka Twitter