Snížení příspěvku na stavební spoření u stávajících smluv: Výsměch slušným spořivým lidem

Stavební spoření

Škrtá se prakticky všude a výjimkou nejsou ani různé spořicí účty a podobné produkty. Typické je v tomto ohledu třeba stavební spoření. Má se kompletně zrušit. Nové smlouvy tedy nejspíše vznikat nebudou. U stávajících se sníží příspěvek na polovinu. Lidé, kteří si poctivě spořili na bydlení, mají prostě smůlu. Vláda rozhodla a oni ostrouhají. Smutné. Samotné zrušení stavebního spoření je to jisté míry pochopitelné, ale zásah do stávajících smluv se stává spíše smutnou vizitkou aktuálního hospodaření státu.

U stávajících smluv maximálně 1000 korun ročně

Takovéto zvýhodnění je spíše směšné než cokoli jiného. Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss se takto vyjádřil pro CNN Prima NEWS. Ušetřit by podle jeho slov mělo zrušení státní podpory u stavebního spoření 4 miliardy korun za rok. Tato částka je sice poměrně vysoká, ale snižování příspěvku u stávajících smluv zrovna logické není. Příprava na prosazení samotného zrušení a snížení příspěvku je v plném proudu a vypadá to, že vše Pětikoalici skutečně projde.

Tradice, netradice, musí se šetřit

Stavební spoření se dlouhodobě řadí mezi poměrně oblíbené finanční produkty. Stačí jen pár čísel. Vždyť v loňském roce uzavřelo úplně novou smlouvu celkem 572 000 lidí. Co se týká výše poskytnutých úvěrů, ta činila neuvěřitelných 56,7 miliardy korun. Nyní má uzavřené smlouvy o stavebním spoření více než 3 miliony obyvatel České republiky. NERV hovořil o tom, že jde jen fakticky o spoření, které je dotováno z kapes daňových poplatníků. Je tedy zbytečné.

I kdyby bylo zbytečné, řešit se věci dají i jinak, lidsky

Třeba právě tím, že se nyní zruší příspěvek týkající se nových smluv. Stávající by se mohyl nechat po určitou dobu a poté snížit. Lidé by byli schopni využít výhod, které jim aktuální smlouvy nabízejí. S tímto přístupem se ale nikdo nesetkal, asi není. Vše by se prostě mělo zrušit a stát vydělá rychle peníze. Ostatně takto razantně se postupu při všem.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-prispevek-na-stavebni-sporeni-zrusime-u-bezicich-smluv-snizime-na-pulku-shodla-se-vlada-40426424

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.