Smutné výkřiky bývalého prezidenta: Stížnost Zemana na skartaci dokumentů o jeho zdraví

Miloš Zeman

Exprezident Miloš Zeman si otevřel svou kancelář a už se pomalu začínají dít věci. Aktuálně si stěžoval na to, že byly v Ústřední vojenské nemocnici, kde se léčil v říjnu a listopadu roku 2021, skartovány dva dokumenty, které se týkaly jeho zdravotního stavu. Vše vyplývá ze Zemanova podnětu na Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten analyzoval portál iRozhlas.cz. Zajímavé je, že si stěžoval právě Zeman, o jehož zdravotním stavu jsme se dovídali ve zmíněné době hodně sporadicky, zejména přes žalmy psané jeho tiskovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem.

Zákonná povinnost nemocnice

Ano, informace o zdravotním stavu prezidenta musí být poskytovány přesně v souladu s danými právními předpisy. To se nejspíše podle prezidenta nestalo. K podání podnětu došlo v loňském roce, konkrétně v srpnu. Učinil tak Zemanův advokát Marek Nespala. Přípisy o zdravotním stavu Zemana byly dva. Jeden byl určen kancléři Mynářovi a druhý předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi.

Nezákonné poskytování informací?

Informace o zdravotním stavu Zemana, ale měly znát jen jeho manželka Ivana a dcera Kateřina. Bez souhlasu bývalého prezidenta nejspíše došlo k úniku informací směrem ke třetím osobám.

Devatenáctistránkový dokument

Je až neuvěřitelné, jakou si dal exprezident práci. Dokument má délku 19 stran. Nechybí ani citace paragrafů a zákonů. Zneužití práva nebo bezpečnostní incidenty či mimořádně závažný. I tyto formulace připomínající paradoxně vyjadřování okolo Vrbětické kauzy nemohou v dokumentu chybět. Problém byl hlavně v tom, že nemocnice vydala stanovisko směrem k Miloši Vystrčilovi, který jej následně prezentoval.

Zemanovi vadí tři záležitosti

V první řadě jde o skartaci dvou následujících dokumentů, stanovisek. Poté měl exprezident problém s tím, že stanovisko k neschopnosti výkonu funkce poskytla Vystrčilovi. Stejné stanovisko poskytla nemocnice také Mynářovi, což se prezidentovi nelíbilo.

Stovky tajných dokumentů týkajících se Vrbětic

Ano, takovéto množství dokumentů bylo nejspíše zničeno zaměstnanci Hradu. Zemanovi přitom vadí dva dokumenty. Mnohem více by mu měla vadit aféra, které okolo jeho zdravotního stavu tehdy vznikla. Vysvětlování Mynáře a dalších lidí okolo exprezidenta bylo přinejmenším trapné. Nynější stížnosti jsou už jakýmsi bezvýznamným řešením něčeho, co bylo.

Zdroje info: Autor, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-podnet-uoou-stiznost-nemocnice-skartovala-jeho-dokumenty-sabotaz_2304250500_tec

Miloš Zeman: Náhledové foto Kancelář prezidenta republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.