Slib Mariana Jurečky: Vyřízení příspěvku na bydlení bude od prosince mnohem jednodušší

Jurečka

Vyřízení příspěvků na bydlení by mělo být od příštího měsíce mnohem snadnější. Alespoň to slíbil ministr Marian Jurečka. Díky digitalizaci se má zjednodušit celý proces.

Snahou Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je co nejvíce zjednodušit vyřizování příspěvků na bydlení. Počet žádostí narůstá. Jen letos v září bylo dle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vyplaceno zhruba 272 400 žádostí. Zatímco loni to bylo 188 300 těchto dávek.

Možnost získání příspěvku na bydlení

O příspěvek na bydlení mohou žádat domácnosti, jejichž příjem nestačí na zaplacení přiměřeného bydlení. Výše příspěvku činí rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobený koeficientem 0,30. Normativní náklady na bydlení jsou určeny jako průměrné náklady na bydlení, a to dle velikosti obce a počtu členů ve společné domácnosti. Jsou zjištěny z nájemného, u vlastníků (družstevníků) z tzv. srovnatelných nákladů a cen služeb a energií.

Nárok na vyplacení dávky vzniká dnem podání žádosti. Ten je možné uplatnit maximálně 3 měsíce zpětně. Normativní strop pro výpočet dávek se zvedl, což vedlo ke zvýšení podpory. Průměrná dávka tak činila 6304 Kč.

Vyřizování příspěvků elektronicky

Od loňského léta je možné žádat o příspěvek na bydlení online. Došlo ke zjednodušení formulářů. Avšak digitální vyřizování žádostí nebylo doposud možné. To se má změnit. Od prosince by mělo být plně elektronické. Aktuálně mohou úředníci plně elektronicky zpracovávat jen rodičovskou. Od příštího měsíce se má digitalizovat celý proces i u příspěvku na bydlení. Jako další by pak měl přibýt přídavek na dítě a poté i ostatní dávky.

Optimista Jurečka

Stínový ministr práce z hnutí ANO Juchelka je toho názoru, že kvůli potenciálnímu zdražení energií lze očekávat nárůst žadatelů o příspěvek na bydlení, neboť podle něj současná vláda proti nárůstu cen není schopna něco udělat. Naopak podle současného ministra práce Mariana Jurečky pro řadu domácností zůstanou ceny stejné jako v letošním roce a dle jeho slov by dokonce některým mohly i poklesnout.

Zdroj: https://www.e15.cz/domaci/prispevek-na-bydleni-bude-mozne-od-prosince-vyridit-digitalne-slibil-jurecka-1411712 https://eurozpravy.cz/domaci/od-prosince-pujde-vyrizovat-prispevky-na-bydleni-plne-digitalne-oznamil-jurecka.j6zteoi8

https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-bydleni

Náhledové foto: autor Kaiketsu

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:EPP_Summit,_23_March,_Brussels_(52766121049).jpg