Slovensko prodlužuje hraniční kontroly v boji proti nelegální migraci

Fico

Slovenská vláda nedávno schválila prodloužení dočasných hraničních kontrol na hranicích s Maďarskem až do 23. prosince. Toto rozhodnutí má za cíl potlačit rostoucí trend nelegální migrace, který zaznamenalo Slovensko od začátku roku 2023. Vláda pod vedením premiéra Roberta Fica zdůrazňuje, že tato opatření mají hlavně preventivní charakter.

Hrozba nelegální migrace

Zmíněné opatření bylo nabylo platnosti 5. října po přísnějším postoji sousedních zemí. Polsko, Česká republika a Rakouska taktéž více hlídají své vlastní hranice se Slovenskem. Z doprovodného prohlášení vyplývá, že od začátku roku 2023 do 12. listopadu došlo k neuvěřitelnému meziročnímu nárůstu o více než 500 % v počtu zadržených nelegálních migrantů.

I přes rapidní nárůst v prvních týdnech kontroly, počet zadržených v týdnu do 12. listopadu klesl na 29, což naznačuje, že opatření začínají mít pozitivní účinek. Ministerstvo vnitra zdůrazňuje, že tato opatření mají spolu s podobnými kroky v sousedních státech preventivní charakter.

„Lze konstatovat, že kontroly na vnitřních hranicích mají spolu s obdobnými opatřeními v sousedních státech preventivní charakter,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra.

Balkánský koridor a Schengenská zóna

Nelegální migranti, zejména mladí muži z Blízkého východu a Afghánistánu, využívají tzv. balkánský koridor přes Maďarsko, aby se dostali ze Srbska do bohatších západoevropských zemí, především do Německa. Tato situace klade tlak na země ve středoevropském regionu, včetně Slovenska, které jsou členy Schengenské zóny s otevřenými hranicemi.

Slovenský premiér Robert Fico se po nedávném vítězství ve volbách dostal opět k moci. Jeho úspěch v kampani byl spojen právě se sliby o ochraně hranic před nelegální migrací.

Zdroje info: X, Instagram, https://www.reuters.com/world/europe/slovakia-extends-border-controls-with-hungary-until-dec-23-2023-11-20/, https://hungarytoday.hu/border-checks-to-continue-at-the-borders-with-slovakia/

Náhledové foto: Úřad vlády ČR