Skutečně moderní vzdělávání aneb Hurvínek ve vesmíru

raketa

Nesmrtelné Komenského „škola hrou“ se nyní zhmotnilo v podobě, kterou by si Jan Ámos asi uměl představit jen ztěží. Přesto ale nejnovější český projekt přesně odpovídá duchu jeho nejslavnějšího výroku. O jaký projekt se jedná, jaká je jeho konkrétní náplň a především: jak s ním souvisí Hurvínek?

Hurvínek na raketě

Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru českou družicí s figurkou světoznámého Hurvínka odstartovala do hlubin neznámého vesmíru (ve skutečnosti samozřejmě na oběžnou dráhu). Raketa společnosti SpaceX Elona Muska odstartovala včera kolem 21.30 hodin středoevropského času. Na palubě nechyběla postavička skleněného Hurvínka.

Postavička ze známé pohádky O Spejblovi a Hurvínkovi bude sloužit k tomu, aby ještě více zatraktivnila zapojení žáků a studentů základních a středních škol, pro které je projekt určen především. Jedná se o vůbec první edukační satelit vůbec, který se úspěšně podařilo vypustit na oběžnou dráhu. O tom, že se to povedlo, svědčí fakt, že signál zaznamenali na stanici v Mexiku.

start

Foto: Pixabay

Vzdělávací projekt

Žáci se tak díky tomu, že budou zapojeni do letu do vesmíru, seznámí s mnoha novými informacemi ohledně vypouštění a provozování družice ve vesmíru. Signály, kterými lze ovlivnit družici i informace, které z ní lze získat zpět, mají žákům objasnit některé principy a probudit v nich touhu po vědění a poznání.

Družice se pohybuje ve výšce 520 km nad Zemí, své akumulátory bude nepřetržitě dobíjet prostřednictvím svých solárních panelů. V přepočtu se náklady na pořízení a vypuštění družice na oběžnou dráhu vyšplhaly na zhruba 3,5 milionu korun.

Projekt, na kterém se podílí jak Výzkumný a zkušební letecký ústav, tak třeba pražské planetárium, je přesně tím typem aktivity, která má potenciál přitáhnout mladé lidi k zájmu o technické obory, což je přesně to, co bude naše ekonomika v následujících letech potřebovat.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/zahranicni/raketa-falcon-9-s-ceskou-druzici-a-hurvinkem-na-palube-odstartovala-do-vesmiru-1390392

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/vesmir/hurvinek-space-x-elon-musk-druzice_2205260041_ere

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.