Školy zvažují zavedení samoobslužného výdeje jídel, má zamezit plýtvání

škola

Školní jídelny každý den rozdají desítky tisíc obědů strávníkům, kteří však v mnoha případech podstatnou část své porce zase odnášejí pryč. Časy, kdy učitelé mohli stát žákům za zády a nutit je sníst celou porci, je naštěstí pryč. Množství jídla, které končí v kontejneru, je ale stále větší a je třeba začít tento narůstající problém řešit.

Nový způsob vydávání obědů

V rámci šetření by se měl v blízké době rozjet nový systém ve vydávání školních obědů. Ten bude fungovat tak, že si oběd v samoobslužném systému naberou děti úplně samy. Každé dítě má jiný apetit, a ne vždy by si na talíř nabralo čtyři velké knedlíky. Ty mu ale většinou přistanou na talíři při normálním chodu výdeje. Zpět tak odnáší poměrně velké množství jídla, které by rád snědl jiný strávník. Plýtvání jídlem by se tak díky tomuto novému systému mělo brzy zamezit.

Každé dítě by si mohlo nabrat jídlo podle předepsaného vzorce, množství by záviselo na každém strávníkovi. Díky tomuto systému by se podle statistik mohlo ušetřit ročně i několik tun potravin. Ty by tak mohly být investovány do rodin s nízkými příjmy, které mají problém se zaplacením obědů pro své děti. Ty by tak mohly dostávat obědy za mnohem výhodnějších podmínek než dnes, kdy jsou hrazeny z veřejných rozpočtů. Díky úsporám by mohly být v novém systému bez problémů pokryty.

jídelna

Foto: Pixabay

Inspirace zahraničím

Plýtvání jídlem ve školních jídelnách je přitom skutečný problém. Procentuálně končí v odpadkovém koši 25-30 % vydaného jídla. Znamená to, že se ročně vyhodí ve školách až 50 000 tun nedojedeného jídla. 32 000 tisíc dětí se přitom současně nachází v situaci, kdy jim rodiče nemohou zaplatit jídlo ve školní jídelně. To navíc vede k dalším problémům, např. se sociálním vyloučením těchto dětí.

Samoobslužný výdej není jinde ve světě již žádnou novinkou. Děti například z Velké Británie, Finska i Švédska tento systém výdaje již velmi dobře znají a tyto země současně ukazují, že skutečně vede ke značným úsporám.

Zdroje informací: https://eurozpravy.cz/domaci/zavedenim-samoobsluzneho-vydeje-obedu-ve-skolnich-jidelnach-by-se-podle-iniciativy-usetrily-tisice-tun-potravin.zwj62k8i

https://nasregion.cz/deti-ve-skolnich-jidelnach-plytvaji-jidlem-resenim-mohou-byt-samoobsluzne-jidelny-323478/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.