Nový žebříček největších bank Česka. Starají se o biliony korun

peníze

Počet klientů i dostupných finančních prostředků. Dle těchto kritérií lze srovnávat banky působící v Česku. My se dnes podíváme na aktualizovaný žebříček tuzemských finančních institucí. Čelo však zůstává stabilní a větší překvapení nepřináší.

Česká spořitelna a ČSOB zůstávají největší

Pokud se podíváme na počet klientů, pak je největší bankovní skupinou skupina České spořitelny. Ta v této zemi sdružuje více jak 4,5 milionu klientů (data ke konci roku 2022). O asi 200 tisíc klientů méně má pak ČSOB. Pokud se podíváme na objem spravovaných peněz jednotlivými bankami, pak se první dvě příčky otočí. ČSOB má totiž bilanční sumu 1,8 bilionu korun. Až poté následuje Spořitelna. Stabilní trojku pak představuje Komerční banka. Oproti roku 2021 se tak pořadí prvních tří institucí nezměnilo.

Největší banky dle klientů

Srovnáme-li počet klientů a přejdeme na nižší pozice, na čtvrtém místě za Českou spořitelnou, ČSOB a KB můžeme vidět Raiffeisenbank s 1,8 miliony klientů, Monetu s 1,5 milionem klientů a Fio Banku s 1,26 milionem klientů. Dále následují v tomto pořadí UniCredit Bank, mBank, Hello Bank, Creditas a Trinity Bank. Mezi nejmenší banky pak patří Max Banka s 29 tisíci klientů a Oberbank se 17 tisíci klientů.

Největší banky dle bilanční sumy

Bilanční suma značí, kolik financí banka svým klientům spravuje. Na prvních dvou místech je ČSOB s 1,8 bilionem korun a Česká spořitelna s 1,6 bilionem korun. Komerční banka se pak stará o 1,3 bilionu korun. Ještě jedna banka, a to banka UniCredit Bank, obhospodařuje částku vyšší než jeden bilion (1,03 bilionu korun). Další jsou již pod touto hranicí. Například Raiffeisebank má sumu 600 miliard, Moneta 390 miliard, Fio 230 miliard, AirBank 14 miliard a tak dále. Následují ještě Creditas, Trinity Bank, Ober Bank, Max Banka, Hello Bank a mBank.

Zdroj: https://www.penize.cz/osobni-ucty/440001-nejvetsi-banky-v-cesku-zebricek-podle-poctu-klientu-a-spravovanych-penez, https://finex.cz/zebricek-3-nejvetsich-ceskych-bank/