Školské odbory požadují desetiprocentní zvýšení platů pedagogů. Ti loni brali průměrně 48 204 korun hrubého

Učitelé

Chystá se sobotní sjezd školských odborů v Praze. Právě tady by se mělo rozhodnout, zdali se dostojí společnému požadavku v podobě růstu mezd pedagogických a nepedagogických pracovníků v roce 2024, a to o 10 %. Mimo jiné se má hlasovat také o zakládání stávkových výborů. Odboroví předáci dostali slib, že s nimi bude Mikuláš Bek jednat. Jak všechno nakonec dopadne, si budeme muset ještě počkat. Jaké jsou tedy požadavky odborů, kolik by měli učitelé i nepedagogičtí pracovníci dostat navíc?

Automatické zvýšení platů učitelů o 10 %

Přesně tak. Všichni učitelé vykonávající přímo pedagogickou činnost, by si automaticky měli přijít v průměru na 53 024 korun. Nyní berou 48 204 korun hrubého. Mají tedy 120 % republikové průměrné mzdy. Nově by měli brát 130 procent republikové průměrné mzdy. Podle odborů by mělo dojít je zvýšení mezd ve zmíněné hodnotě automaticky.

Speciální tabulka pro nepedagogické pracovníky

Do stejné kategorie byli zahrnuti také nepedagogičtí pracovníci, nicméně nakonec byli vyškrtnuti. Nyní by měla koalice vytvořit speciální tabulku tarifů. Zhruba 50 tisíc vychovatelek v družinách, dětských domovech, trenérů, asistentů, či speciálních pedagogů a psychologů stále čeká. V loňském roce vzrostla průměrná nominální mzda o 6,5 procenta na 40 353 hrubého. Pedagogové brali v průměru 45 154 korun, což činí 112 % průměrné mzdy. Školnici, uklízečky a další nepedagogičtí pracovníci brali v průměru 26 512 korun.Nyní pro ně odboráři chtějí 29 163 hrubého.

Mnohem důležitější než peníze je postavení pedagoga ve společnosti

Nepochybně. Neustále se u nás diskutuje pouze o zvyšování platů pedagogů. Ano, samozřejmě, vzdělání je na prvním místě. Problém ve školství tkví ale úplně někde jinde. Konkrétně v postavení učitele ve společnosti. Pokud se bude model školství stále demokratizovat a dětem ulevovat, bude se vše ještě zhoršovat. Ve školství nesmí vládnout rodič a je třeba minimalizovat různé alternativy. Ano, výuka se musí přizpůsobit současné době, ale ne tak, že se děti nebudou muset skoro nic učit, a budou žít v tom, že si vše zjistí na internetu. Ušetřit je třeba na mnohdy nepotřebných asistentech pedagoga. Vést by se měly děti také k zaměstnání a k tomu, že mohou pracovat rukama. To se bohužel v poslední době nějak přestalo nosit. Schopný řemeslník si přitom dnes mnohdy vydělá více než studovaný člověk.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-skolske-odbory-chteji-vic-o-desetinu-vsem-40432165

Platy učitelů, Plat pedagoga, Zvýšení platů učitelů, Pedagog, školství

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.