Co bude znamenat odchod do penze dle naděje dožití

senior

Vládní plány směrem k důchodové reformě míří i na věk odchodu do důchodu neboli takzvaný důchodový věk, jakožto jeden z nejdůležitějších parametrů důchodového systému. Má být navázán na statistiku naděje dožití. O co vlastně jde a co to bude pro budoucí důchodce znamenat?

Co je naděje dožití a jaká je v Česku?

Údaj naděje dožití eviduje Český statistický úřad. Na svých stránkách ukazuje nejnovější statistiku k roku 2021. Jde o průměrný věk, kterého dosahují osoby dané populace. Naděje dožití se u nás během pandemie koronaviru kvůli velkému množství úmrtí na covid-19 snížila, nyní se však již meziročně zvyšuje. V období pandemie v letech 2020 a 2021 se snížila na 74,1 let pro muže a 80,5 let pro ženy. V roce 2022 to je však již 76,1 let pro může a 82 let pro ženy, což jsou obdobné hodnoty jako v roce 2018.

Jak má důchodový věk růst

Konkrétní novela zákona o důchodovém pojištění ani přesné parametry důchodové reformy nejsou známy. Dle vlády by však změny měly být účinné k lednu 2025. Ministerstvo práce a sociálních věcí pak tvrdí, že zvyšování odchodu do důchodu nad současných 65 let by mělo začít od roku 2031 s tím, že se dotkne osob narozených až po roce 1965. Důchodový věk, tedy věk odchodu do důchodu se má měnit tak, aby se odchod odvíjel od střední délky života dle ČSÚ v 50 letech života důchodce, tak aby strávil v penzi přibližně 21,5 roku.

Rozdíly by měly být vždy maximálně 2 měsíce

Takto by se měl důchodový věk stanovovat dle střední délky dožití dle ČSÚ pro každý ročník osob v jejich 50 letech. Jakmile tedy osoba dosáhne 50 let, musí vědět, kdy půjde od penze. Navíc ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL řekl, že změny důchodového věku nastavené dle naděje dožití mezi jednotlivými ročníky mají být maximálně ve výši 2 měsíců. Při vyhlášení důchodového věku pro letošní padesátníky se může tedy zvýšit odchod do důchodu oproti předchozímu ročníku, avšak ne více jak o 2 měsíce.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/do-penze-budeme-odchazet-pozdeji-nez-se-predpokladalo-duchodovy-vek-se-bude-odvozovat-od-statistik/, https://www.czso.cz/csu/czso/obyut_cr, https://radiozurnal.rozhlas.cz/vek-odchodu-do-duchodu-mel-byt-navazan-na-nadeji-doziti-na-velkou-reformu-8970057

Náhledové foto – Unsplash