Meziroční inflace cen potravin byla v České republice sedmá nejvyšší v EU

potraviny

Poslední roky lze jen těžko nazvat „nudnými“. Události globálního významu střídaly a střídají jedna druhou, což lidé vnímají jednak z médií všeho druhu, a bohužel i prostřednictvím vysoké inflace, která ovlivňuje prakticky každého z nás. Asi nejcitelněji se potom projevuje v sektoru potravin. Vzhledem k jeho významu pro náš běžný život je zajímavé srovnání s ostatními státy. Bereme-li v potaz jen tento sektor, inflace je v Česku sedmá nejvyšší v rámci Evropské unie.

Globální ceny potravin

V první řadě je třeba si ujasnit, že ceny potravin rostou prakticky po celém světě. Pokud tedy máte pocit, že to, co pociťujete na svých peněženkách je výjimečné, vězte, že není. Nač ale spoléhat na pouhé pocity, když jsou k dispozici „tvrdá data“, díky kterým lze získat objektivní pohled na to, co se vlastně ve světě děje.

Ceny potravin sleduje Ubuy, celosvětová síť aktivní v oblasti elektronického obchodu a konkrétně její analýza cen potravin v Evropské unii a zemích jako jsou Spojené státy, Velká Británie, Kanada nebo Austrálie.

Z analýzy je zřejmé, že meziroční inflace cen potravin v EU je v zásadě srovnatelná s celosvětovým průměrem (19.6 % vs. 18.2 %). Průměr pro celou Evropskou unii je sice zajímavý a důležitý údaj, pro nás je ale zajímavější, jak si stojí samotná Česká republika.

potraviny

Foto: Pixabay

Ceny potravin v Česku a v Evropě

Porovnáváme-li zvyšování cen potravin v rámci EU, zjistíme, že Česká republika se v tomto ohledu sice pohybuje v té „horší polovině“, není ale ani zdaleka nejhorší. Na špici pomyslného žebříčku, kam se žádná země samozřejmě dostat nechce, jsou Slovensko a Maďarsko (29.1 % pro Slovensko a dokonce 45.1 % pro Maďarsko).

Další země jsou v žebříčku seřazené v následujícím pořadí: Litva (27.5 %), Srbsko (27.2 %), Estonsko (25.5 %) a Polsko (25.1 %). A právě po Polsku najdeme v žebříčku Českou republiku (24.6 %). Jinými slovy, v rámci EU má Česká republika sedmou nejvyšší inflaci cen potravin.

Analýza brala v potaz běžné potraviny, bez kterých neobejde prakticky žádná domácnost, ať již v Evropě nebo jinde a poslední data jsou ze čtvrtého čtvrtletí roku 2022. Od té doby došlo k dalším pohybům cen a v poslední době již některé potraviny v Česku začaly opět zlevňovat.

Zdroje informací: https://www.statista.com/statistics/537449/inflation-rate-food-in-the-czech-republic/

https://www.penize.cz/nakupy/442216-potraviny-po-roce-a-pul-zlevnily-nova-cisla-o-inflaci

https://www.you-buy.ca/en/research/countries-have-seen-food-prices-increase-the-most

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.