Školní blackout se zřejmě blíží: Poznat covid pozitivní dítě ve škole včas bude nereálné

Student

V úterý se chystá opětovné otevření škol. Většina rodičů si oddechla a konečně budou mít zase prostor na něco jiného než řešit vzdělání vlastního dítěte tak, že jej budou přímo učit. Distanční výuka na základních školách sice byla uzákoněna. Co si ale budeme namlouvat, tu klasickou nemá šanci nahradit. Nestane se tak ani náhodou i v horizontu několika dalších let. Přesto to vypadá tak, že se postupné lavině zavírání škol nevyhneme.

Ministerstvo tvrdí, že je všechno připravené

Možná má někdo ten pocit, nicméně dvě školy ve Středočeském kraji už nyní ví, že neotevřou. Nepochybujme o tom, že lavina zavírání půjde dál. Poznat covid pozitivní dítě bude totiž nadmíru náročné. Ano, desinfekce na chodbách, starost uklízeček, ochrana učitelů atd. Super, ale ekonomický virus si cestu ke vzdělání zřejmě najde.

Pokašlávající dítě z kola ven

Tak nějak by se situace měla mít. Pokud dítě zakašle v krátkodobém horizontu několikrát za sebou, mělo by jít do karantény. Jinými slovy, půjde do místnosti určené pro takovéto případy a následně zůstane doma. Má ale skutečně koronavirus? To se jen tak bez validního testu na COVID 19 nezjistí. V manuálech je sice zakotvena spousta informací, nicméně jak vlastně třídní učitel pozná dítě s koronavirem. Jen velmi těžko, spíše vůbec.

A co chronické stavy?

Ve třídě bude stoprocentně hned několik dětí, které trpí chronickým kašlem. Ano, měly by dostat potvrzení od praktického lékaře. Ten jim ho ale vydá jen těžko. Jak sám pozná, že dítě skutečně nemá COVID 19, když nemá k dispozici testy na koronavirus? Z prstu si diagnózu jistě nevycucne.

Když se covid objeví, nakažených už bude nejspíše spousta

Jestliže dítě bude doma trpět zvýšenou teplotou, absencí chuti a dalšími příznaky koronaviru, můžeme si být jistí, že nakažených bude spousta kolem. Nejen ti, kteří šli spolu s nakaženým do karantény. A jedeme dál. Otázkou je, jak dlouho vydržíme. Cynicky řečeno, mortalita spojená s koronavirem je u nás minimální, proto je krok otevření škol zřejmě správný. Přesto nás zřejmě čekají problémy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.