Na co dbát při půjčkách

Peníze

Asi nikdo netvrdí, že půjčovat si je ideální možnost. V životě však nastanou situace, které vám nedají na výběr. Pokud jste v takové tísni, že si prostě půjčit musíte, pak alespoň dbejte na zásady při uzavírání a výběru půjčky. Na co si dát pozor? A jak se dále chovat? Na to si dnes zkusíme odpovědět.

Omezte půjčky „na provoz“

Pokud si musíte půjčit na samotný provoz domácnosti, asi nejste v úplně ideální a zdravé finanční kondici. Půjčovat si na provoz nemá smysl. Když si již půjčujete, mělo by to být něco, co budete používat i za nějakou dobu po tom, co se půjčky jako závazku zbavíte. Pokud nevycházíte s provozem domácnosti, značí to něco špatného ve vašem hospodaření. I když vám taková půjčka může jednorázově pomoci, nevyřeší vaši situaci, kdy máte vyšší náklady na život, než jsou vaše standartní příjmy. Je dobré tedy místo půjčky, která řeší následek nedostatku, řešit příčiny nedostatku, které zpravidla logicky vězí ve vyšších nákladech a nízkých příjmech.

Pozor na nebankovní poskytovatele půjček

Dnes je trh s poskytovateli nebankovních půjček užší než před lety. To však neznamená, že nemusíte naletět na nevýhodné podmínky. Mnohé zláká jednoduché vyřízení spotřebitelského úvěru a nízká úroveň prověřování klienta. To je výhodami nebankovních poskytovatelů. Jsou však vykoupeny zpravidla vyššími úroky, poplatky a úroky z prodlení. Vždy si tedy srovnávejte nabídky bank a nebankovních poskytovatelů úvěrů. Pokud víte, že byste na bankovní úvěr nedosáhli, alespoň vyberte půjčku s nejnižšími poplatky a úroky.

Jak poznat problematickou půjčku

Existuje pár indikátorů, které sami o sobě nemusí nic znamenat, avšak jejich výskyt je vyšší u rizikovějších podob úvěrů než u těch solidnějších. O co jde? Například o to, že společnost láká v rámci svého marketingu klienty na to, že vás nebude prověřovat v registrech dlužníků. Dále, když nemají na webových stránkách obchodní podmínky a kontakty, když po vás chtějí nezávazné kalkulačky telefon či e-mail, aby vám ukázaly výsledky, nebo třeba když přehnaně upozorňují na absenci poplatků.

 

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.