Škoda hodlá zrušit tisíce pracovních míst

01_skoda

Škoda Auto je dlouhodobě jedním z nejvýznamnějších, ne-li vůbec nejvýznamnějším, zaměstnavatelem v České republice. Ze svých celkových 39 tisíc zaměstnanců jich zaměstnává v tuzemsku 34 tisíc. Spolu s nimi dává Škoda práci dalším stovkám a tisícům lidí, kteří u ní pracují přes pracovní agentury. Firmu, stejně jako celý automobilový průmysl (a v širším kontextu vlastně úplně celý průmysl), ale čekají významné změny. Jedním z kroků, kterými na ně hodlá automobilka reagovat je významné snižování stavu zaměstnanců.

Transformace průmyslu a velké změny

V odůvodnění chystaných kroků vedení Škody Auto nezmiňuje současnou pandemii koronaviru, důvody jsou jiné a dlouhodobější. Podle vyjádření vedení společnosti jde o reakci na zásadní transformační změny, kterými budou v následujících letech procházet mnohá průmyslová odvětví. Ať již se jedná o evropský Green Deal (který je sám o sobě pouze jednou částí globálních snah a vytvoření udržitelného rozvoje) či digitalizaci. Přizpůsobení se těmto změnám je nezbytnou podmínkou konkurenceschopnosti a budoucího rozvoje.

02_skoda

Foto: Pixabay.com

Rušení 3000 pracovních míst

Změny by se měly dotknout třech tisíc pracovních míst. Kromě toho přestala Škoda Auto již nyní nabírat agenturní pracovníky (otázkou je, do jaké míry se v této oblasti se jedná o synergický efekt pandemie). Zmíněné tři tisícovky pracovních míst by měla Škoda rušit postupně do roku 2023.

Vedení Škody odhaduje, že částečně se plánovaného snížení podaří dosáhnout přirozenou cestou, tj. díky odchodům do důchodu či přirozené fluktuaci pracovníků. Výpovědi by potom měly přicházet především pracovníkům v administrativě, výroby se pravděpodobně tolik nedotkne.

Jako obvykle bude muset vedení svést boj s odbory, které deklarovaly, že s propouštěním v tomto rozsahu nesouhlasí a dojde díky němu k ohrožení výrobního procesu.

Zajímavostí je, že zprávy o propouštění přichází v době, kdy díky koronaviru je v karanténě nebo izolaci několik stovek pracovníků a firma se potýká s nedostatkem zaměstnanců a je nucena jej řešit přesčasy.

Zdroj dat: novinky.cz/ekonomika/clanek/skoda-auto-rusi-tisic-pracovnich-mist-273271

Náhledové foto: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.