02_koruny

Jak ptačí chřipka ovlivní ceny masa a vajec

V České republice je nyní 12 ohnisek ptačí chřipky. Ve světě jsou další a přibývají. Ohrožuje to zdejší i zahraniční chovy drůbeže a my se dnes podíváme na to, jak může tato nákaza ovlivnit ceny drůbežího masa či vajec. Pojďme tedy na to!

Ptačí chřipka ve světě

Svět lidí sužuje nyní pandemie koronavirového onemocnění covid-19. Ten ptačí zase další vlna ptačí zase další vlna ptačí chřipky. Největší vliv na náš trh s drůbeží mají okolní evropské státy. V České republice je nyní 12 ohnisek ptačí chřipky. K 12. únoru pak v Evropě bylo asi 700 ohnisek. Nejvíce jich je ve Francii (přes 400) . Tyto ohniska jsou zejména v chovech drůbeže. U volně žijících ptáků je zase nejvíce ohnisek v Německu. V Česku je situace následující – šest ohnisek u volně žijících ptáků, šest u chovu drůbeže.

Co zjištění nákazy znamená pro chov

Pokud se ohnisko nákazy ptačí chřipky najde, vyhlásí se mimořádný veterinární opatření a celý chov se vybije. V okruhu chovu nebo volných ptáků se pak vytvoří jedno pásmo (do 3 km – ochranné pásmo) a druhé pásmo ( do 10 km – pásmo dozoru). V souvislosti s vybíjením chovů (nejen v Česku ale i v zahraničí) se tak nabízí otázka – co nynější šíření ptačí chřipky udělá s cenou vajec nebo drůbežího masa.

Bude se kvůli ptačí chřipce maso či vejce zdražovat?

Otázkou tedy je, zda šíření ptačí chřipky ve světě pocítí i vaše peněženka. Faktem je, že Češi drůbeží maso a vejce více spotřebují, než náš trh vyprodukuje. V tomto ohledu tedy nejsme soběstační a musíme se dívat také do zahraničí. Pokud porovnáme vývoj cen v letech, kdy u nás byla zjištěna ptačí chřipka, pak vidíme, že ceny jde sice mírně nahoru (nejvíce v roce 2007), avšak poté již nezažíváme nikterak skokové navýšení cen. Skoky lze rozpoznat jen u vajec, avšak to nelze přisuzovat ptačí chřipce, protože se neprojevila ve stejné době i u drůbežího masa. Například představitelka Českomoravské drůbežářské unie se domnívá, že navázání cen na výskyt ptačí chřipky existuje, ale není velký. Neočekává se tedy skokové zvýšení cen drůbežího masa a vajec.

Zdroj dat: ČSÚ a Evropa v datech – použité v textu: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ptaci-chripka-se-siri-jak-zamava-s-vyrobou-a-cenou-vajec-a-drubeziho-143110?fbclid=IwAR1Tu70Mb5UP9HHQwCM8DRV7k40AyNaMIEmzHkfopEv9BbujxcBP_bqyCuUI

Zdroj foto: Pixabay.com

Sdílet

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *