01_skoda

Škoda Auto letos ztratila dva trhy

S celkovými hospodářskými výsledky za první pololetí roku 2021 může být vedení mladoboleslavské automobilky spokojeno. Po problémovém pandemickém roce 2020 rostou prodeje Škodovek ve střední i západní Evropě i v Rusku. Na světě jsou ale dva trhy, kde je tomu přesně naopak. Na každém z nich je to z jiného důvodu, na obou ale byla Škoda kdysi úspěšná a nyní je nucena odejít, nebo o tom alespoň uvažuje. Jedná se o Bělorusko a Čínu.

Lukašenkova pomsta

V době, kdy v Bělorusku vrcholily protesty proti vládě Alexandra Lukašenka, Škoda Auto jako hlavní sponzor Mistrovství světa v hokeji, které se mělo konat právě v Bělorusku, jasně deklarovala, že pokud se hokej v Minsku skutečně bude hrát, sponzorství zruší.

A protože poslední evropský diktátor situaci ustál, v aktu pomsty zakázal Škodě v Bělorusku prodávat a Škodovky se do země vůbec nesmí dovážet (stejně dopadly i jiné firmy, které se postavily proti Lukašenkovi, např. Nivea). Škoda nemůže provozovat ani web, resp. jediný obsah, který na něm smí být umístěn je seznam servisů a prodejců nabízejících náhradní díly.

02_skoda

Foto: Pixabay

Výsledkem této prohibice je to, že v červnu zde Škoda neprodala jediné auto a osud automobilky, která měla v minulých letech až 10 % podíl na trhu, je v Bělorusku zpečetěn. Ztráta běloruského trhu ale pro Škodu nebude mít takový dopad, jak stále reálnější ztráta trhu čínského.

Problémy v Číně

Čína bývala v absolutních číslech pro Škodu vůbec největším trhem vůbec. V prvním pololetí tam ale prodala asi stejně aut, jako v České republice, okolo 44 tisíc, což znamenalo meziroční pokles o 43 procent. V případě Číny je důvodů vícero, patří mezi ně příchod levných Volskwagenů, globální nedostatek čipů i fakt, že automobilka v Číně i přes dobré prodeje nedokázala pevněji zakotvit svůj brand v hlavách Číňanů.

Škoda Auto a potenciálně celý koncern Volkswagen stojí před rozhodnutím, zda značku v Číně stále držet, či trh vyklidit. Druhá možnost je stále pravděpodobnější.

Zdroj informací: https://forbes.cz/zajem-o-skodovky-stoupa-do-prodeje-pujde-nova-fabie-a-ukaze-se-enyaq-iv-coupe/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

3 komentáře

 1. Jan Štěpán Odpovědět

  Zrovna dnes jsem se rozčílil, kontrola auta po 2 letech ve Škodě, chtěli 2000 a za co , aby se podívali, zda je brzd, kap.,chladící a prý kontrola podvozku, když jsem řekl, že to platit nebudu,
  tak najednou byla cena 600, ale pořád za nic a práce na 5 minut, je to prostě parta vydřiduchů !!

 2. Roman Odpovědět

  V Číně jde primárně o politický tlak, kdy Tchajwanec Vystrčil vyprovokoval Čínu k tomuto odvetnému kroku. Nechtěl počítat groše, tak teď není co počítat.

  1. Ornyl Odpovědět

   Pěkný blábol, proč se ale jiný levný model Škody v Číně prodává?….Jste směšný…Auta Škody jsou již roky předražená a a malou výbavou, drahé oproti jiným značkám jsou i náhradní díly…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *