Rusnok hovoří jasně: Zdražování je normální

Jiří Rusnok

Spotřebitelské ceny jdou nahoru. Tento fakt je neoddiskutovatelný a jasný. Na vině je bezesporu nejen inflace, ale také pandemie. Dodavatelské řetězce se rozbily a oživování ekonomiky probíhá vcelku pomalu. Jinak dochází také ke zdražování ropy, což je patrné na cenách benzínu i nafty. Zvedají se také ceny energie. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se nejedná o nijak zvláštní situaci. Zdražování je normální.

Inflace jen tak jednoduše nezmizí

Je jasné, že inflace neodezní nijak extrémně rychle. Rozhodně nezmizí jako pára nad hrncem. Ekonomika se musí oživit, a tak s námi bude poněkud déle, než bychom si přáli. Šéf centrální banky v rozhovoru pro Lidovky.cz vyjádřil vcelku jasně.

Napjatý trh práce v České republice

Tento faktor je poměrně důležitý. Covid sice dokázal nedostatek pracovní síly do jisté míry zchladit, nicméně poněkud méně, než bylo očekáváno. Málo pracovní síly v kombinaci s rychlejší oživením ekonomiky po covidu vše prohlubuje. Rusnok má v tomto jasno. Hodnoty inflace jsou podle něj zvýšené pouze přechodnou dobu. Inflaci jako takovou se nebál označit jako zdravou.

Lidé se inflace bojí

Tato obava je celkem logická, nicméně dochází k vytváření falešného dojmu. Nejde o vůbec nic dramatického, co by se nedalo řešit. Jakákoli hysterie je tedy naprosto zbytečná. Jinak se také Rusnok opíral o statistiky. Inflační cíl byl stanoven na 2,26 procenta. Za posledních 10 let se inflace stanovila na 1,86 procenta. Za posledních 20 let šlo 2,2 procenta. Aktuálně může Česká národní banka reagovat tak, že používá nástroje, jež má k dispozici. S přibližně 90 % monetární politika nezvládne udělat vůbec nic.

Zdroj info: https://www.lidovky.cz/byznys/zdrazovani-je-uplne-normalni-rika-guverner-cnb-jiri-rusnok-vuci-hysterii-kolem-inflace-se-vymezuje.A210902_200755_ln_ekonomika_lros?zdroj=top

Jiří Rusnok: Náhledové foto Česká národní banka

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.