Škatulata hýbejte se: Další změny v Microsoftu

microsoft

V posledních týdnech je okolo americké společnosti Billa Gatese Microsoft rušno. Vše odstartovalo spekulacemi ohledně převzetí herního studia Activision Blizzard. Tento krok považovala společnost za nejvyšší prioritu. Po řadě dohadů, neúspěšných jednání se Microsoft přeci jen dočkal a v říjnu letošního roku mohl slavit. Dlouho to také vypadalo, že v Česku vyroste nové datové centrum v Praze. Kvůli velmi přísné legislativě z tohoto projektu sešlo. Necelý měsíc po úspěšném obchodu s Activision Blizzard vyskočily akcie firmy na rekordní hodnotu. Nyní je opět rušno, podařilo se totiž získat do svých řad posily z OpenAI.

Spolupráce s OpenAI

OpenAI je průkopníkem v oblasti umělé inteligence. Jejich legendární ChatGPT doslova změnil svět AI loni, v listopadu. Během pár týdnů způsobil obrovský poprask a získal si pozornost celého světa, včetně největších gigantů, v čele s Microsoftem. Mnoho společností se tak snažilo navázat na úspěch OpenAI a začalo vyvíjet své vlastní chatboty. Microsoft se vydal trochu jinou cestou a místo toho začal úzce spolupracovat s OpenAI, kde vlastní 49 procent podílu. Velké překvapení přišlo pár dní zpět, kdy správní rada odvolala šéfa společnosti OpenAI Sama Altmana i šéfa správní rady Grega Brockmana.

Oba odvolaní nezůstali dlouho bez práce a nově tak povedou nový tým určený pro výzkum pokročilé umělé inteligence v Microsoftu. Místo po Altmanovi dočasně zabere bývalý šéf společnosti Twitch Emmet Shear. Šéf Microsoftu Nadella vyhlíží spolupráci s novými tvářemi, jak uvedl na sociální síti „X“.

Nevyhnutelné odvolání

Altmanův odchod byl nevyhnutelný podle správní rady. Jeho chování a komunikace se správní radou narušoval chod firmy a dohled nad vývojem AI. I přes nátlak významných investorů ponechat Altmana v čele firmy, správní rada nezměnila názor. ChatGPT a AI si získala kromě pozitivních reakcí také negativní. Největší hrozbou je potencionální nebezpečí umělé inteligence, kterého se obává také Shear. Ten je spoluzakladatelem streamovací platformy Twitch. Tu nyní vlastní společnost Amazon.

Altman byl tváří OpenAI při jejím vzestupu. Mnozí jej považují za hlavní tvář celého odvětví AI. Altman má za sebou také výpověď před americkým Kongresem v rámci slyšení zabývajícím se příležitostmi a riziky spojenými s AI. Jak velký dopad budou mít tyto změny ve vedení OpenAI, a co můžeme očekávat v budoucnu od Microsoftu? Bude umělá inteligence pod kontrolou nebo se vymkne z rukou?

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/sam-altman-odchazi-do-microsoftu-novym-sefem-openai-bude-byvaly-reditel-twitche-1411718https://www.reuters.com/technology/openai-execs-invite-altman-brockman-headquarters-sunday-the-information-2023-11-19/

Náhledové foto: Unsplash