Rakušan hájil snížení růstu platů politiků. Jurečka přitom dříve prohlásil, že by si zasloužili za tu dřinu více peněz

Marian Jurečka

Politický absurdistán u nás pokračuje prakticky každým dnem. 17. listopadu na Národní třídě obhajoval ministr vnitra Rakušan vysoké platy politiků, respektive hovořil o tom, že se již nadále budou zvyšovat úplně minimálně. To je na jednu stranu hezké, nicméně od začátku letošního roku se zvýšily poměrně solidně. Poslanci a senátoři si polepšili měsíčně poměrně slušně. Od počátku roku se jim zvýšil plat o 11 600 korun na 102 400 a panu prezidentovi o 38 500 na 341 200 korun. Po tomto zvýšení už skutečně platy politiků skoro neporostou. Ostatně tyto částky běžnému smrtelníkovi tak nějak stačí. Ministr Jurečka ještě v květnu tohoto roku tvrdil, že by si politici za tu dřinu zasloužili více.

Dřou jako šrouby, ale adekvátní platy nemají

Tato informace je už trochu vousatá, ale snadno zapamatovatelná. Vyslovil ji ministr práce a sociálních věcí již v květnu letošního roku. Konkrétně toto Marian Jurečka (KDU-ČSL) prohlásil ve speciálním pořadu Napřímo s Bárou Divišovou. Ministr se zcela logicky oháněl manažerskými pozicemi ve firmách.

Manažeři mají zaplaceno násobně více

Tento argument je poměrně zajímavý. Počítat je ale třeba s tím, že ve vysokých státem placených pozicích nebude nikdy tolik peněz jako v případě soukromého sektoru. Jde také o zcela rozdílnou práci. Argumentovat takto lze v případě jakýchkoli pozici v soukromém a veřejném sektoru.

Ať si to jde každý zkusit

Ministr dále hovořil o tom, že by si to měl každý zkusit. Ti, kteří finanční prostředky politikům závidí, mají šanci kandidovat. Vyzkoušet si to může skutečně každý, nicméně ne každému se chce do něčeho tak špinavého, jak aktuální politika je, jít. Divit se tomu může jen málokdo.    

Zodpovědný politik? V současné době zvláštní slovní spojení

Kauza Dozimetr, další korupční skandály nebo focení Aleny Schillerové s pávy. Je to fakticky jedno. Zodpovědného politika lze dne shledat jen velmi složitě. Většina se snaží spíše zbohatnout, než že by hájila naše zájmy. Tak nějak proti proudu jde možná Andrej Babiš, který se vyjádřil v tom smyslu, že má vláda začít sama u sebe. Je jasné, že expremiér ale bude v rámci svého hezkého PR proti zvýšení platů politiků. Kauz je ostatně kolem něj více než dost. Prohlášení Jurečky o tom, že politici dřou a měli by brát více, jsou ale zvláštní stejně tak jako obhajoba těchto platů ministrem Rakušanem.

Zdroje info: Autor, Sociální síť X, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zmeny-v-roce-2023-vyssi-minimalni-mzda-i-platy-politiku-222221, https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/504173-jurecka-politici-v-cesku-berou-malo-nekteri-si-za-tu-drinu-zaslouzi-vic-penez?campaignsrc=tn_clipboard

Marian Jurečka: Náhledové foto Úřad vlády České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.