Lednové zvýšení důchodů – o kolik penze porostou

01_duchod2

V lednu příštího roku bude starobní důchodce čekat další zvýšení penzí. My se již nyní můžeme podívat, jak budou starobní důchody růst. O kolik si čeští penzisté polepší?

Růst průměrného důchodu o 821 Kč

Pokud bychom vzali průměrný český důchod, tedy penzi průměrného českého důchodce, pak by dle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí měla tato penze růst od ledna 2023 o 821 Kč. Jak přesně to s valorizací bude? Základní výměra důchodu, která je pro všechny penzisty stejná, bude nejspíše růst o 140 Kč. Druhou výměrou, z které se skládá důchod, je pak výměra procentní, jejíž hodnota je u každého důchodce jiná dle jeho odpracovaných let a výše výdělků. Tato druhá zásluhová část by měla do ledna růst o 5,1 %. Průměrný český důchod by tak měl být v lednu 2023 na úrovni okolo 19 000 Kč.

Vláda bude návrh ministerstva schvalovat

Jde zatím jen o návrh ministerstva práce a sociálních věcí, o kterém bude rozhodovat vláda, nejspíše v nejbližších týdnech. Valorizace přitom postihne nikoli jen starobní důchody, ale všechny důchody, jelikož zvyšované výměry určují i další druhy důchodů v českém systému sociálního zabezpečení. Ať již jde o invalidní důchody nebo důchody pozůstalostní, tedy vdovský či vdovecký a sirotčí důchod.

Z čeho novoroční valorizace vychází

Ministerstvo práce a sociálních věcí při návrhu novoroční valorizace počítá s výší průměrné mzdy, která by v roce 2023 měla činit 40 324 Kč měsíčně. Z této částky se pak určuje základní výměra penze, která činí zaokrouhleně 10 % této částky. Základní výměra by tedy měla dle návrhu činit 4040 Kč měsíčně, přičemž jde o částku, kterou dostane každý důchodce. Procentní výměra pak musí být tak vysoká, aby výše průměrného důchodu vzrostla o růst cen (inflaci) od poslední valorizace a o polovinu růstu reálné mzdy v uplynulém roce. Inflační požadavek se nyní počítá jen za květen až červen tohoto roku, jelikož zde byly mimořádné valorizace právě kvůli vysoké inflaci.

 

Zdroj: https://www.penize.cz/duchody/434007-zvyseni-duchodu-od-ledna-2023-spocitejte-si-kolik-dostanete?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lptag&dop_ab_variant=null, https://www.kurzy.cz/duchod/valorizace-duchodu/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.