Sazby hypoték pozvolna klesají, zato poptávka narůstá

dum

Po delší době jsme svědky toho, že banky a stavební spořitelny poskytly v březnu 2023 hypoteční úvěry v objemu 12,6 miliardy Kč. Jedná se tak o 60% navýšení, oproti předchozímu měsíci. Počet i výše celkově poskytnutých úvěrů se dostal poprvé na nejvyšší hodnotu od poloviny loňského roku. Zároveň je nutno dodat, že třetí měsíc za sebou klesá hypoteční sazba, i když se nejedná o žádné převratné číslo.

Pokles hypoteční sazby

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v březnu klesla na hodnotu 5,86 %. Její hodnota je tak nejnižší od loňského října, na druhou stranu se pohybuje na nejvyšší hodnotě za posledních dvacet let. Nabídkové sazby se však nadále pohybují v rozmezí 6-7 %, pouze v posledním roce je její hodnota těsně nad 6 procenty.

Rekord nejvyšší průměrné hypotéky byla zaznamenána v listopadu 2021 s hodnotou 3,46 milionů Kč. V červenci 2022 se pohybovala hranice ještě okolo 3 milionu Kč, poté začala klesat. Nyní hodnota hypoték opět narůstá, a to konkrétně na hodnotu 2,96 milionu Kč.

discount

Foto: Pixabay

Bude to znamenat nárůst poptávky?

S poklesem úrokové sazby je spojena i vyšší poptávka, než jaká byla v předchozích měsících. Jestliže se ohlédneme zpátky do března 2022, tak zjistíme, že se stále jedná o 60% propast. V březnu bylo poskytnuto 3 485 hypoték, ve srovnání s 2 289 únorových. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování dosáhl v březnu 10,3 miliard Kč, což je nárůst o 57 %, oproti únorovým 6,5 miliardám Kč. Objem refinancovaných úvěrů činil 2,3 miliardy Kč (1,3 miliardy Kč v únoru).

Podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA, zaznamenal hypoteční trh citelné oživení. Podle něj řada domácností „pochopila“, že se nevyplatí čekat na výraznější snížení hypotečních sazeb. Svou roli hrají snižující se ceny nemovitostí. Jestli bude tento trend narůstat, a hypotéky se dočkají podobných čísel, jak tomu bývalo dříve, to se nechme překvapit.

Zdroj: https://www.finance.cz/novinky/sazby-u-hypotek-mirne-klesaji-objem-poskytnutych-hypotek-v-breznu-vzrostl-o-60/

https://www.cbamonitor.cz/aktuality/cba-hypomonitor-brezen-2023-urokova-sazba-klesla-na-586

Náhledové foto: Pixabay