Velká změna na obzoru: volby budou jednodenní

Volby

Od doby, kdy k nim občané Česka vyrazili po Sametové revoluci poprvé svobodně se podoba voleb nezměnila. Volíme vždy v pátek a v sobotu. V tomto ohledu jsme však v Evropě a vlastně i na světě jednou z mála výjimek. V Evropě nemá dvoudenní volby nikdo, ve světě kromě několika exotických států jako je například Nová Guinea ještě Indie, ta je však nejlidnatějším státem světa. Návrh zákona měnící způsob voleb nyní ale míří do Parlamentu a je pravděpodobné, že na příště již budeme stejně jako většina ostatních volit jen v jeden den.

Evropský standard

Jednodenní volby jsou společné pro všechny evropské země a Česko se k nim chce přidat. Motivací však nejsou finanční úspory, které budou minimální. Jde spíše o zjednodušení volebního systému a zvýšení jeho zabezpečení, neboť odpadne potenciálně problematické přechovávání volebních uren ve volebních místnostech přes noc.

urna

Foto: Pixabay

Volební pátek

Otázkou je, v jaký den by se mělo k urnám chodit. V tomto ohledu se od sebe jednotlivé státy liší. Velmi častá je neděle, ve Spojených státech se volí v úterý a lze nalézt i příklady států, které dávají přednost jiným dnům. V našem případě by měl být volebním dnem pátek s tím, že místnosti by měly být otevřeny od sedmi hodin ráno do deseti hodin večer. Panuje shoda na tom, že volební den by neměl být víkendový kvůli riziku nízké volební účasti. Na druhou stranu bude třeba vyřešit problém s fungováním volebních místností umístěných ve školách v normální vyučovací den od rána.

Další změny

Souběžně se zavedením jednodenních voleb by mělo také dojít k zavedení jednoho volebního lístku na kterém se budou kandidáti zaškrtávat na místo výběru jednoho lístku z mnoha. Tato změna by již mohla úspory v řádu milionů korun přinést. Ve hře je také stále zavedení korespondenční volby, která stále naráží na odpor současné opozice i přesto, že naprostá většina odborníků se shoduje na tom, že debata o korespondenční volbě je o dobrých dvacet let zpožděná. Dnes by již měla být samozřejmostí a diskutovat by se mělo o volbě elektronické.

Zákon již schválila vláda a nyní o něm bude rozhodovat Parlament. V letošním roce nás již žádné volby nečekají, je tedy dostatek času provést potřebné změny.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/z_domova/jednodenni-volby-cesko-20230324.html

https://www.mvcr.cz/clanek/ministerstvo-vnitra-pripravilo-novy-volebni-zakon.aspx

 

Náhledové foto: Pixabayvlajka

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.