Saúdská Arábie a Rusko snižují těžbu ropy: Co to znamená pro světové trhy a ekonomiku?

ropa

Saúdská Arábie a Rusko nedávno oznámily dohodu o dalším prodloužení snížení těžby ropy, což bude mít zásadní vliv na globální trh a ekonomiku. Tato dohoda sníží těžbu ropy na světovém trhu o 1,3 milionu barelů.

Snížení těžby a růst cen

Saúdská Arábie a Rusko nedávno potvrdily svůj závazek k dalšímu snižování těžby ropy až do konce tohoto roku. To povede ke snížení těžby ropy na světovém trhu o 1,3 milionu barelů denně. Důsledkem toho je nárůst cen ropy, a to až nad 90 USD (2000 CZK) za barel. Takovou cenu jsme naposledy viděli v listopadu.

Tato cenová spirála má výrazný dopad na ekonomiku a spotřebitele. Vyšší ceny energií mohou způsobit zvýšení inflace a také zvýšení cen benzínu pro obyvatele. V USA je průměrná cena galonu benzinu již těsně pod historickým maximem z roku 2012.

Vyšší ceny benzinu mohou samozřejmě znamenat zvýšené náklady na dopravu a další zboží, což může ovlivnit životní náklady obyvatel. Zároveň tento vývoj přichází v době, kdy se Spojené státy a další země snaží bojovat proti inflaci zvyšováním úrokových sazeb.

Ambice Saúdské Arábie

Saúdská Arábie má silný motiv k podpoře cen ropy, protože se snaží realizovat svůj ambiciózní plán Vize 2030. Tento plán zahrnuje diversifikaci ekonomiky země, snížení závislosti na ropě a vytvoření pracovních příležitostí pro mladé obyvatele. Rozsáhlé projekty, jako je výstavba města Neom, mají země stát 500 miliard USD.

Komplikace ve vztazích se Spojenými státy

Saúdská Arábie však také musí řešit komplikace ve svých vztazích se Spojenými státy. Ty jsou napjaté obzvláště po vraždě novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018.

Mezi nedávné snahy o zlepšení vztahů patří jednání mezi USA a Saúdskou Arábií o diplomatickém uznání Izraele. Součástí těchto rozhovorů však bylo i úsilí Saúdské Arábie o uzavření dohody o spolupráci v jaderné oblasti, což u odborníků na nešíření jaderných zbraní vyvolalo obavy.

Možnost, že Saúdská Arábie bude usilovat o jaderné zdroje v reakci na íránský jaderný program, dále komplikuje geopolitickou situaci v regionu. Ačkoli Saúdská Arábie a Írán nedávno dosáhly dohody o uvolnění napětí, v širším kontextu íránsko-amerických vztahů napětí přetrvává.

Zdroje info:https://www.nytimes.com/2023/09/05/business/saudi-arabia-russia-oil-cuts.html, https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-09-05/saudis-prolong-1-million-barrel-a-day-oil-supply-for-3-months

Náhledové foto: Pixabay