Samsung hlásí rekordní zisky poháněné boomem umělé inteligence

Jihokorejská společnost Samsung překvapila trh mimořádně optimistickou prognózou zisků pro druhé čtvrtletí roku 2024. Očekávaný patnáctinásobný nárůst zisku oproti loňskému roku je prý důsledkem rostoucí poptávky po pokročilých čipech pro umělou inteligenci.

Raketový vzestup poptávky po AI čipech

„Jsme svědky explozivního růstu poptávky po čipech s umělou inteligencí,“ komentuje situaci Marc Einstein, hlavní analytik tokijské společnosti ITR Corporation. Tento trend se projevuje zejména v oblasti datových center a chytrých telefonů. Samsung, který je největším světovým výrobcem paměťových čipů, chytrých telefonů a televizorů, těží z této situace naplno. Firma očekává, že její zisk za druhé čtvrtletí dosáhne 10,4 bilionu wonů (176,8 miliard korun) z loňských 670 miliard wonů (11,3 miliard korun). To je výrazně více, než předpokládali experti.

Tento trend potvrzuje i rostoucí tržní hodnota společnosti Nvidia, která se taktéž zabývá výrobou čipů pro AI. Minulý měsíc Nvidia překonala 3 biliony dolarů (67,5 bilionů korun) a stala se na krátkou dobu nejhodnotnější společností na světě.

Akcie rostou, chystá se stávka

Zpráva o očekávaném nárůstu zisku měla okamžitý dopad na akciový trh. Akcie Samsungu vzrostly o více než 2 % během prvních hodin obchodování v Soulu. Tento vývoj není ojedinělý. Optimismus ohledně umělé inteligence pohání růst technologických akcií globálně. Indexy S&P 500 a Nasdaq ve Spojených státech nedávno dosáhly nových rekordů.

Přestože se Samsung raduje z rekordních zisků, čelí také výzvám. Příští týden hrozí technologické společnosti třídenní stávka, kterou požaduje odborový svaz zaměstnanců. Zaměstnanci požadují transparentnější systém prémií a volna.

Zda se stávku podaří odvrátit, se teprve uvidí. Jedno je ale jisté: Samsung je v pozici lídra v technologickém průmyslu a v nadcházejících letech můžeme očekávat další růst a inovace.

Zdroje info: Reddit, https://www.msn.com/en-my/money/companies/samsung-expects-profits-to-jump-by-more-than-1400/ar-BB1prlIw, https://www.bbc.com/news/articles/c25l0yyzjvno

Náhledové foto: Pixabay