Samochvála premiérovi nesmrdí: Inflace je podle něj i díky krokům vlády jednociferná

Petr Fiala

Prudce se zvyšující inflace je podle premiéra Petra Fialy jakýmsi dědictvím po Andreji Babišovi a jeho vládě. Toto břemeno se ale postupně snaží vláda odstranit a podle premiéra se jí to daří. Ostatně inflace v červnu zvolnila na 9,7 %, což už je oproti minulosti poměrně povzbudivé. Data Českého statistického úřadu také hovoří o tom, že meziměsíční růst cen činil 0,3 %. Ne všechno je ale tak růžové, jak to pan premiér namaloval. 

Snížení cen energií je citelné

Také tímto se pochopitelně premiér Fiala holedbá. Dodavatelé nabízejí ceny pod stropem i na další léta. Tak nějak by se na to dalo ale podívat i jinou optikou. Ceny energií se mnohde až zněkolikanásobily. Že by šly nějak výrazně dolů, se říct rozhodně nedá. Chlubit se tedy tímto úspěchem jak tak trochu mimo mísu.

Na prodejce pohonných hmot vláda tlačí

Tedy dle slov premiéra. Pravda je ta, že ceny pohonných hmot šly hodně dolů. Nyní to ale vypadá, že se zdraží nafta, které se bude týkat zvýšení spotřební daně a v důsledku toho i DPH. Zdražení by mělo činit okolo 1,5 korun na spotřební daní a 30 haléřů na DPH. Nepůjde o nic drakonického, ale zdražení to bude.

Na hypotéky tak nějak premiér zapomněl

Ono se v tomto ohledu není čemu divit, jelikož vlastní bydlení je pro mnohé stále nedostupnější. Hypoteční sazby stále převyšují 6 %. Navíc na hypotéky mnozí žadatelé ani nedosáhnout kvůli svému nízkému platu. V tomto ohledu vláda bohužel silně pokulhává a je třeba bydlení řešit.   

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/inflace-cerven-petr-fiala-csu-jaroslav-sixta.A230713_083739_ekonomika_ven, https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/nafta-diesel-zdrazeni.A230612_161538_automoto_fdv, https://www.czso.cz  

Premiér České republiky Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.